niedziela, 24 stycznia 2010

Gdańsk - Grodzisko w samym centrum


Tak się składa, że często podróżuję do Gdańska w celach służbowych. Czy wiecie, że tuż obok dworca znajduje się ciekawy obiekt historyczno-militarny - Grodzisko.


Wystarczy tylko schodami ruchomymi pojechać do góry na dworzec PKS, podejść na piechotę jakieś 300-400 metrów do góry i już jesteśmy na miejscu.


Grodzisko zwane też Góra Gradowa to miejsce fortyfikacji miejskich. Za wikipedią " Grodzisko przed wiekami pełniło początkowo rolę miejsca obserwacyjnego okolicznych wzniesień i lasu. Fortyfikacje miejskie postanowiono rozbudować w XVI i XVII w., projektantami linii obronnych byli Jan i Jerzy Strakowscy. W efekcie przeprowadzonych prac Grodzisko stało się ważnym elementem obrony Gdańska i uchroniło Gdańsk w trakcie oblężenia przez Szwedów w czasie potopu jak i w trakcie wojny północnej. Grodzisko zostało przebudowane w 1807 przez Prusy w trakcie obrony przed wojskami francuskimi".


Obecnie miejsce to upodobali sobie gdańszczanie na spacery rodzinne, często z pieskami.


Spacer jest bardzo wymagający, bowiem trzeba się trochę wspinać w górę i schodzić dół, a chcąc pooglądać wszystkie zakamarki - trochę pochodzić po schodach i wąskich ścieżkach. Warto mieć dobre buty.


Zachęcam do odwiedzenia - warto to zobaczyć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz