sobota, 12 marca 2011

Rzym - wieczne miastoAutorem artykułu jest Arkadiusz Wolnik


Odkryj piękno Rzymu, opis najciekawszych zabytków tego niepowtarzalnego miasta.
Miasto do którego przez całe wieki prowadziły wszystkie drogi i z pewnością miasto, do którego prędzej czy później musi poprowadzić droga każdego turysty.
Jak dotąd jeszcze żadne inne miasto nie było centrum świata przez tak długi okres czasu i niewiele może się pochwalić tak długą i niespokojną historią jak Rzym. Rzym istnieje ponad 3000 lat i wydaje się, że każdy rok odcisnął swój ślad w tkance metropolii. Nie tylko rzymscy imperatorzy, ale również średniowieczny władcy, tacy jak Otto I traktowali Rzym jako prawdziwie uosobienie władzy i siły. Tylko tam autorytet ich władzy poprzez poświęcenie przez papieża stawał się czymś świętym. Rzym był centrum Europy i całej cywilizacji europejskiej przez wieki.
Niemal każda ulica, każdy zaułek starego Rzymu przemawia do nas historią – architektoniczne dzieła powstawały to na przestrzeni setek wieków – od republiki, królestwa, wczesnego chrześcijaństwa, wieków średnich, renesansu, baroku aż do czasów współczesnych były starannie tworzone przez największych artystów historii. Rzym doświadczał jednak wielu oblężeń, napadów, zniszczeń pozostawiających po sobie liczne blizny i skazy na jej pięknie. Jednakże za każdym razem Wieczne Miasto wracało do swej formy i z obrażeń wyrastały wspaniałe kształty.
Dziś Rzym to nowoczesne, tętniące życiem, niezasypiające miasto. Nowoczesność miesza się tu z tradycją i historią w niespotykanych gdzie indziej proporcjach. Zwiedzanie Rzymu to przygoda na lata - ponoć jedno życie człowieka nie wystarczy, by poznać Rzym w całości.

Co zwiedzać w Rzymie:

Panteon
Jeden z najbardziej imponujących zabytków starożytnego Rzymu. Panteon to dawniej miejsce które było poświęcone wszystkim bogom - okrągła świątynia na Polu Marsowym, ufundowana przez cesarza Hadriana w 125 r. na miejscu starszej świątyni, zbudowanej ku czci boskich patronów Rzymu, zniszczonej przez pożar. Należy do najwspanialszych i najlepiej zachowanych budowli starożytnego Rzymu. Do dziś uważa się ją za wielkie osiągnięcie architektoniczne, choć swego czasu była z pewnością bardziej okazała. Od VII w., gdy cesarz podarował Panteon papieżowi jest to katolicki kościół pw. Santa Maria ad Martyres.

Forum Romanum
Plac, położony u stóp Kapitolu i Palatynu, znany także pod nazwą Forum Magnum był centrum religijnego, politycznego i gospodarczego życia starożytnego Rzymu. Dziś trzeba mieć sporo wyobraźni by pośród ruin jakie przedstawiają się oczom turysty, zobaczyć miejsce, które w okresie cesarstwa Forum było wciąż rozbudowywane i wzbogacane o liczne świątynie i łuk triumfalny cesarza Augusta. Niestety od V wieku Forum ulegało stopniowemu zniszczeniu – do tego stopnia, że w IX, X wieku stanowiło kamieniołom gdzie łatwo pozyskiwano budulec do nowych budowli. Później plac był nawet pastwiskiem. Na szczęście rozpoczęte, na początku XIX wieku i prowadzone systematycznie do dziś prace archeologiczne pozwalają przynajmniej częściowo zobaczyć świetność tego miejsca.

Koloseum
Rzymskie Koloseum, czyli Amfiteatr Flawiuszów to jedna z najbardziej zadziwiających, zachowanych do czasów obecnych, starożytnych rzymskich budowli. Zostało wybudowane za panowania dynastii Flawijskiej w latach 70 – 80 nowej ery - w tym czasie była to największa budowla w Rzymie. Amfiteatr miał pierwotnie 50 m wysokości, 188 m długości i 156 m szerokości - częściowo zniszczyły go trzęsienia ziemi i rabunkowe pozyskiwania materiału kamieniarskiego. Bezimienny architekt, który zaprojektował Koloseum korzystał z greckich i rzymskich tradycji budowlanych dodając kilka nowych rozwiązań. Amfiteatr był miejscem krwawych imprez i walk gladiatorów. Organizowano tu uroczystości o charakterze religijnym, święta państwowe oraz pokazy historyczne.

Schody Hiszpańskie

Schody Hiszpańskie znajdują się przy Placu Hiszpańskim prowadzą do XVI –wiecznego kościoła pw. Św. Trójcy. Kościół i schody zostały ufundowane przez rząd francuski, natomiast nazwa wiąże się z lokalizacją hiszpańskiej ambasady. Schody Hiszpańskie są tłumnie odwiedzane przez turystów. Odbywają się na nich pokazy mody, festiwale kwiatów, a w czasie Bożego Narodzenia na tarasie schodów urządzana jest szopka.

Bazylika św. Piotra
Bazylika św. Piotra zbudowana w latach 1506-1626, na miejscu świątyni wzniesionej przez Konstantyna Wielkiego ok. 324r., ma powierzchnię 23 tys. m2 i jest drugim co do wielkości kościołem na świecie i jednym z najważniejszych świętych miejsc chrześcijaństwa. Tradycyjnie uważa się, że bazylika stoi na miejscu ukrzyżowania i pochówku św. Piotra, uznawanego za pierwszego papieża, a jego grób znajduje się pod głównym ołtarzem. Jest dziełem Bramantego, Rafaela i Michała Anioła, a także jeszcze kilku architektów. Imponująca kopuła z wierzchołkiem na wysokości 119 m jest dziełem Michała Anioła. W bazylice oraz w jej podziemiach znajdują się groby wielu papieży. Tutaj również spoczywa Jan Paweł II.

Kaplica Sykstyńska
Kaplica Sykstyńska jest to kaplica w Pałacu Watykańskim, która została ufundowana w XV w przez papieża Sykstusa IV. Ściany i sufit kaplicy zdobią przepiękne freski. Od początku kaplica była przeznaczona na ważniejsze uroczystości kościelne. Odbywają się tu konklawe, tj. wybory nowego papieża.


---
Tanie loty do Rzymu

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz