środa, 12 grudnia 2012

Bośnia i Hercegowina – serce Bałkanów

Autorem artykułu jest Marcin Górski

Kształt granic kraju ma dowodzić, że bez niego nie da się żyć na południu Europy. Coś w tym jest. Bośnia i Hercegowina jest często pomijana w turystycznych wyjazdach Polaków.
Powody są dwa, pierwszy to skromny dostęp kraju do morza, drugi to efekt wojny z lat 90-tych. Wojna to jednak przeszłość, kraj został odbudowany i jest całkowicie bezpieczny dla turystów. Krótką nadmorską plażę (około 8 km długości) z całą pewnością zrekompensują nam piękne górskie krajobrazy, niesamowite kaniony rzek, piękne wodospady oraz architektura, na którą wpływ miało Imperium Osmańskie, panowanie austro-węgierskie oraz jugosłowiańska współczesność.
Bośnia i Hercegowina
Zwiedzając Bośnię i Hercegowinę, nie można oczywiście pominąć stolicy kraju Sarajewa. To miasto łączy w sobie kulturę islamską z wpływami prawosławia, katolicyzmu oraz judaizmu. Stara dzielnica miasta Bascarsija zaskoczy wszystkich orientalnym klimatem. To tu w cieniu meczetów znajdziemy niezliczone kawiarnie oraz bary serwujące miejscowe specjały z baraniny. Wystarczy jednak przejść kilkaset metrów dalej, żeby trafić do austro-węgierskiej części miasta.
Inne ważne miasto kraju to położone nad rzeką Neretwą Mostar z unikatowym Starym Mostem, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Za to położone na północnym wschodzie kraju Jajce oczarują każdego znajdującym się w samym środku miasta wodospadem. Wczasy w samym sercu Bałkanów mogą przynieść nam niezapomniane wrażenia i wspomnienia, dlatego warto rozważyć tę propozycję w planach na najbliższy urlop.

Medjugorje
Słynne i często odwiedzane przez Polaków sanktuarium Królowej Pokoju w Medjugorje leży około 25 km od Mostaru. Objawienia Matki Bożej w Medjugorje rozpoczęły się w 1981 r. Maryja pod postacią młodej kobiety z dzieckiem na ręku ukazała się wówczas sześciorgu młodym ludziom. Od tamtej pory jest to miejsce kultu wiernych i łask bożych.

Sarajewskie cmentarze
Trzeba przyznać, że swoją prostotą oraz olśniewającą bielą bośniackie cmentarze muzułmańskie w blasku słońca zachwycają, ale są też świadectwem niezwykle bolesnej historii kraju, który w latach 90-tych trawiła krwawa i bezsensowna wojna. Spacer w zadumie pomiędzy nagrobkami daje wiele do myślenia o sobie i o współczesnym człowieku.

Kawa w bośniackim stylu
Kawa w Bośni i Hercegownie to rytuał. Bosanska kafa, bo tak się ją nazywa, przyrządzana jest w specjalnym tygielku z długą rączką. Do naczynia wsypuje się świeżo zmieloną kawę z cukrem, a następnie wlewa wodę. Kawę trzykrotnie doprowadza się do wrzenia, dopiero taka jest podawana z kostką słodyczy rachatłukum. Bośnia i Hercegowina to także pyszne smaki. Mięso baranie oraz warzywa gotowane i pieczone to podstawa kuchni bałkańskiej. Do tego sosy i nieodzowny jogurt.
Ceny noclegów zaczynają się już od 10€ za kwatery prywatne, planując jednak rodzinne wczasy w Bośni i Hercegowinie warto pomyśleć nie o hotelach, lecz o apartamentach do wynajęcia nad samym morzem, ceny od 1500 zł za tydzień.
---

Wczasy

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz