Mauretania - co warto zobaczyć

Mauretania - co warto zobaczyć

źródło:Wikipedia
Przedstawiam całkowicie subiektywny przewodnik najciekawszych miejscach w Mauretanii. Dodam tylko, że Mauretanii miastom-wsiom-osadom daleko do najgorszych nawet kurortów. Mauretania ciągle pozostaje poza turystycznym szlakiem. I dlatego jest taka ciekawa.

Chinguetti - wydaje się jednym z najciekawszych miast w Mauretanii, co potwierdza także wpis na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Precyzując, na Liście umieszczono starą, obecnie niezamieszkaną część miasta, z domami z gliny i kamienia, których początki sięgają XIII wieku. To tutaj znajduje się także zabytkowy meczet i biblioteka, która z zewnątrz nie wygląda jakby miała przechowywać takie skarby mowa o średniowiecznych, misternie sporządzonych manuskryptach z tekstami z Koranu. Można zaryzykować stwierdzenie, że to jedno z ciekawszych miast w tej części Afryki.

Nouadhibbou - oprócz cmentarzyska wraków, i stacji kolejowej, z której rusza najdłuższy pociąg na świecie, nie ma tam nic do zobaczenia, mimo że to drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Mauretanii (ok. 80 000).

Pociąg Nouadhibbou - Zuwirat Przejazd najdłuższym pociągiem na świecie prawie 3 km długości należy bez wątpienia do największych atrakcji turystycznych Mauretanii. Zwłaszcza jeśli jest to podróż w jednej z dwustu dostępnych węglarek. Mauretańska kolej nie należy do przesadnie rozbudowanych pociąg kursuje jedynie na trasie Nouadhibou Zuwirat, zatrzymując się na stacjach w Choum i Fderik. Przewóz pasażerów jest jakby dodatkiem do właściwej funkcji pociągu transportu rudy żelaza z kopalni znajdujących się w regionie Adrar do portu w Nouadhibou, skąd surowiec jest transportowany dalej. Właścicielem kolei jest firma wydobywcza SNIM, która jednocześnie zarządza całą infrastrukturą.

Terjit - niewielka, ale zjawiskowa oaza położona około 40 km od Ataru. To dobre miejsce na jednodniowy wypoczynek i chwile odetchnienia od wszechobecnego pustynnego krajobrazu. Spomiędzy niewielkich skupisk palm daktylowych wytryskują gorące i zimne źródła, w których można sobie do woli hasać i kontemplować rześką wodę w kraju, gdzie bywa ona luksusem (nawiasem mówiąc, w Mauretanii jest tylko jedna rzeka stała Senegal, reszta to rzeki okresowe pojawiające się tylko w porze deszczów).

Podsumowując: Mauretania to niezwykle ciekawy kraj, choć bardzo trudny do podróżowania. należy uzbroić się w cierpliwość i przygotować na wiele niewygód. Gra jest jednak warta świeczki wytrwałym Mauretania, podobnie jak i inne kraje Afryki, potrafi się odwdzięczyć.

Żródło: www.etraveler.pl
--
Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Co warto zobaczyć w Paryżu ?

Kornwalia - niezwykły zakątek Europy

Hawaje - Honolulu