czwartek, 25 kwietnia 2013

Karpacz i jego największe atrakcje


Karpacz i jego największe atrakcje

Karpacz, to popularna miejscowość wypoczynkowa u stóp Śnieżki. Jest, obok Szklarskiej Poręby, najważniejszym centrum turystycznym pod Karkonoszami. To niewielkie miasto leży w dolinie Łomnicy i na otaczających ją wzgórzach.

Podzielone jest na kilka dzielnic - niegdyś odrębnych wsi. Karpacz jest zarówno ważnym ośrodkiem sportów zimowych, jak i centrum letniego wypoczynku. Jest tu poza tym kilka atrakcji turystycznych, przede wszystkim kościółek Wang w Karpaczu, perełka skandynawskiej architektury drewnianej, wzniesiony kiedyś przez Wikingów w Norwegii i przeniesiony do Górnego Karpacza.
Kościółek został kupiony przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV dla muzeum berlińskiego, jednak na prośbę hrabiny Fryderyki von Reden monarcha w 1842 roku zdecydował o przekazaniu świątyni parafii ewangelickiej w Mostowej Górze (obecny Górny Karpacz). 
 Poza kościołem w Karpaczu, takich kościółków stavikirke jest w Norwegii jeszcze kilkanaście. Zwiedzając świątynię, warto zwrócić uwagę na bogate ornamenty, wyrzeźbione wokół portali i na słupach - widać na nich poza charakterystyczną plecionką także lwy, smoki czy głowy wojowników Wikingów. Stojąca obok kościoła kamienna dzwonnica powstała w połowie XIX wieku.
Poza kościołem Wang w Karpaczu można obejrzeć dwie ekspozycje muzealne. Muzeum Sportu i Turystyki mieści się w starej chacie górskiej o drewnianej konstrukcji zrębowo- przysłupowej. Pokazane są tu eksponaty związane z historią i rozwojem turystyki w Karkonoszach, także narciarskiej. Osobną ekspozycję poświęcono wybitnemu poecie i dramaturgowi Tadeuszowi Różewiczowi, chętnie odwiedzającemu Karpacz. Z kolei w Górnym Karpaczu mieści się Miejskie Muzeum Zabawek. Prezentowany jest tu ogromny zbiór ponad 2000 lalek i zabawek z całego świata. Trzon kolekcji pochodzi ze zbiorów sławnego twórcy Wrocławskiego Teatru Pantomimy, Henryka Tomaszewskiego.
Do aktywnego wypoczynku zachęcają w Karpaczu liczne możliwości górskich wycieczek na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, przede wszystkim na Śnieżkę (1602 m n.p.m.) oraz nad piękne górskie jeziora: Wielki i Mały Staw. Ponadto popularnym celem spacerów jest Dziki Wodospad na Łomnicy oraz zapora na Łomnicy w samym Karpaczu, a także efektowne formacje skalne Pielgrzymy pod Smogornią oraz Krucze Skały koło Wilczej Poręby. Poza tym można skorzystać z licznych szlaków rowerowych, a nawet z letniego toru saneczkowego. Zimą w Karpaczu działa wiele wyciągów narciarskich, w tym wyciąg krzesełkowy na Kopę pod Śnieżką. Jest tu również skocznia narciarska, a na grzbiecie Karkonoszy trasy do narciarstwa biegowego.

Przedrukowano z artelis.pl


Barbara Mystkowska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz