10 zasad aktywnego urlopowicza

Autor: Artur Furmańczyk

Sezon wakacyjny zbliża się nieubłaganie. Już układamy plany dotyczące miejsc, które chcemy zobaczyć i osób, które chcemy odwiedzić. Jednak podróże nie są zbyt przyjazne zdrowym nawykom, które tak ciężko w sobie utrwalamy.

Serwis z poradami dla osób podróżujących Tripit.com przeprowadził bardzo ciekawe badania. Aż dwie trzecie ich respondentów stwierdziło, że ćwiczenia i zdrowe odżywianie podczas podróży jest niezwykle kłopotliwe i stresujące.  Któż tego nie zna. Wracamy 5 kilogramów starsi. Oto 10 prostych z założenia sposobów na utrzymanie zdrowego stylu życia w podróży. Ich wdrożenie jest proste przy odrobinie dobrej woli i dyscyplinie, a to z nią jest zazwyczaj najgorzej.

Unikaj wycieczek All inclusive
Pełne wyżywienie wywołuje poczucie zwolnienia smyczy. Skoro już zapłacone... Obawa przed opuszczeniem gwarantowanego posiłku nie zawsze wynika z łakomstwa czy skąpstwa. Często jest to jest odruch wpojony w domu rodzinnym - aby się nie zmarnowało. Dwa gwarantowane posiłki dziennie są optymalnym wyborem dla zachowania kontroli nad jakością i ilością spożywanego pokarmu. Pozostałe posiłki przygotuj samodzielnie lub udaj się do restauracji poza ośrodkiem wypoczynkowym.

Rezerwuj pokoje z kuchnią
Wybierz pokój z kuchnią, aneksem kuchennym lub chociaż z lodówką, aby przechowywać zdrowe produkty i potrawy. Możliwość samodzielnego przygotowywania posiłków pozwoli zachować kontrolę nad jadłospisem i porami posiłków. Własna kuchnia pozwoli przygotować zdrowe potrawy na wycieczkę czy wypad na plażę. Konieczność zorganizowania sobie dodatkowych posiłków jest doskonałą okazją do zapoznania się z okolicą i lokalną społecznością.

Wyszukaj restauracje odpowiednie dla siebie
Dzięki znajomości okolicznych miejsc, gdzie można zjeść zdrowe potrawy, unikniesz wpadek z fast foodami. Jeśli podróżujesz samochodem, przed podróżą zapoznaj się z zajazdami oraz stacjami benzynowymi, które oferują zdrowe przekąski, aby zaplanować postoje na odpoczynek i posiłek. Będąc na miejscu, zapoznaj się z okolicznymi restauracjami i barami oferującymi dania zgodne z własnymi preferencjami. W dzisiejszych czasach zajmie to kilka chwil.

Zabierz ulubione akcesoria do ćwiczeń
Jeśli podróżujesz z miejsca na miejsce, zabierz ze sobą ulubione akcesoria wspomagające ćwiczenia. Zapakuj piłkę gimnastyczną, matę do ćwiczeń czy TRX. Dzięki nim przeprowadzisz prosty trening w pokoju hotelowym każdego dnia o ulubionej porze, bez konieczności opuszczania ośrodka.

Podróżuj w obuwiu sportowym
Istnieje bardzo wiele wymówek do unikania aktywności ruchowej w trakcie podróży. Jedną z nich jest brak obuwia sportowego. Zakładając ulubione obuwie sportowe do samolotu, autobusu, czy podczas podróży samochodem, eliminujesz tę wymówkę, ale także zwalniasz nieco miejsca w walizce. Co ważniejsze, wykorzystasz każdą wolną chwilę podczas przystanków czy oczekiwania, aby pospacerować.

Ćwicz rano
Badania wykazują, że poranne ćwiczenia przynoszą najlepsze efekty dla podtrzymania rytmu codziennych ćwiczeń. Te same zasady obowiązują w trakcie wakacji i w podróży. Nie należy się przejmować ewentualnymi ograniczeniami czasowymi. Nawet 10-20 minutowy poranny trening jest lepszy niż żaden. Jest to szczególnie istotne na wczasach, gdzie głównym celem jest zazwyczaj utrzymanie obecnej wagi.

Zwiedzaj aktywnie
Nawet jeśli nie masz możliwości treningu w ramach swojego pobytu, nadal możesz pozostać aktywnym. Jeśli masz zaplanowane zwiedzanie, idź pieszo i z plecakiem (spalisz ok. 490 kalorii na godzinę), a może zdecyduj się na wspinaczkę górską (spalisz 563 kalorie na godzinę). Albo lepiej, wyszukaj wczasy z aktywnością fizyczną wpisaną w plan dnia. Bez trudu znajdziesz oferty pobytu z nauką nurkowania, spływami kajakowymi i grami plażowymi. Możesz także samodzielnie wyszukać pośród lokalnych atrakcji wycieczki rowerowe połączone ze zwiedzaniem.

Używaj schodów
Powszechnie wiadomo, że lepiej korzystać ze schodów niż windy. Wykorzystaj tę zasadę prosząc o pokój na wyższym piętrze. Następnie korzystaj ze schodów tak często, jak to możliwe. Poproś również o pokój jak najdalej położony od windy, aby zapewnić sobie spokojny sen. Również restauracji szukaj w takiej odległości, by móc dotrzeć do niej pieszo, odkrywając przy okazji okoliczne atrakcje.

Korzystaj z zajęć fitness w hotelu
Jeśli Twój hotel oferuje cykl zajęć fitness, bezpłatnie bądź za niewielką opłatą - nie musisz się martwić o własne akcesoria do ćwiczeń. Zapisz się na ulubione zajęcia zaraz po przyjeździe. Przed wyjazdem sprawdź koniecznie ofertę zajęć dostępnych także w okolicy hotelu. Często w pobliżu znajduje się centrum fitness, którego poziom i zakres usług jest imponujący. Zazwyczaj w takim klubie znajduje się restauracja oferująca zdrowe posiłki i przekąski.

Zapytaj obsługę o mapy ścieżek turystycznych
Wiele sieci hotelowych, idąc z duchem czasu, przygotowuje materiały dla osób aktywnie spędzających czas wolny. Do takich należą m. in. mapy ścieżek turystycznych i rowerowych. Wykorzystaj wolny czas, aby zapoznać się z okolicą podczas spaceru, joggingu lub wycieczki rowerowej. Jeśli hotel nie udostępnia takich materiałów, skorzystaj z materiałów dostępnych w Internecie.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Co warto zobaczyć w Paryżu ?

Kornwalia - niezwykły zakątek Europy

Hawaje - Honolulu