poniedziałek, 25 listopada 2013

Rzeka Gwda


Rzeka Gwda


Autor: ryszardgol1

Rzeka Gwda o długości 145 km to najdłuższy prawy dopływ Noteci.

Rzeka Gwda o długości 145 km, najdłuższy prawobrzeżny dopływ Noteci, wypływa z jeziora Studnica na wysokości 139,4 m n.p.m.. Płynąc na południe, uchodzi do rzeki Noteci w miejscowości Ujście na poziomie 46 m n.p.m.. Spośród rzek Pomorza Zachodniego posiada największe dorzecze o powierzchni 4943 km2. Posiada liczne dopływy, które zasilają Gwdę swymi wodami. Należą do nich: Nizica, Dołga, Czernica, Szczyra, Debrzynka, Płytnica, Rurzyca, Piława i Głomnia. Rzeka Gwda w dużej części została zasiedlona przez bobry. Jest to dużym urozmaiceniem i jest co obserwować podczas połowów.

Gwda

Rzeka posiada ogromną różnorodność krajobrazu i przyrody. Charakteryzują je pola i łąki równiny sandrowej, dalej bór sosnowy z wznoszącymi się nad wodą zalesionymi wzgórzami, często fantazyjne kształty linii brzegowej, natkniemy się też na liczne odnogi rzeczne. Towarzysząca rzece strefa lasów nazywana jest Puszczą nad Gwdą. Można tu spotkać dziki, sarny i jelenie. Występują tu również głuszce, żurawie i czaple.
Atrakcją dla miłośników militariów jest pozycja przednia niemieckiej linii obronnej, tzw. Wału Pomorskiego, która przebiegała wzdłuż Gwdy. Dla zainteresowanych zabytkami techniki ciekawostką będzie zbudowany na początku XX wieku zespół elektrowni wodnych. Gwda jest atrakcyjnym szlakiem kajakowym. Jest to szlak dość długi, malowniczy i urozmaicony.

Rzeka Gwda prawie na całym odcinku zaliczana jest do rzek nizinnych, za wyjątkiem odcinka od jazu na wysokości miejscowości Tarnówka do mostu drogowego w miejscowości Krepsko, gdzie zaliczana jest do rzek typu górskiego. Rybostan to: płoć, lin, karp, leszcz, szczupak, okoń, brzana i inne drobne gatunki. Na odcinku górskim ponadto jest głowacica, lipień, pstrąg, kleń i parę innych gatunków.

Gwda

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz