poniedziałek, 10 listopada 2014

Lipnica Murowana - miejscowość warta odwiedzenia


Autor: lipniczanin


Niniejszy wpis dotyczy zachęcenia do odwiedzin gminy Lipnica Murowana osobiście jak również wirtualnie.
Lipnica Murowana  - source

Strona Internetowa to w dzisiejszych czasach podstawowe źródło poznania i promocji. To wirtualna wizytówka gminy. Lipnicę znam od urodzenia. Tu spędziłem dzieciństwo i dorastanie. Przesiąkłem jej kulturą, zwyczajami i tradycją.Tutaj historia pozostawiła cząstkę swej wielkości. Lipnica wciąż przeżywa sławę dni minionych. I choć tyle sięzmieniło od momentu założenia jej przez króla Władysława Łokietka - jedno jest niezmienne – Lipnica wciąż zachwyca.
Swymi zabytkami, maleńkimi uliczkami, starymi powabnymi lipami wprowadza w zdumienie i refleksję. Pozostając podjej nieodpartym urokiem postanowiłem utrwalić jej piękno, zachować to co najcenniejsze, to co sprawiło, że moje korzenie głęboko utkwiły w tej ziemi.
Lipnica Murowana to malownicza miejscowość otoczona wzgórzami i zielonymi lasami. To oaza spokoju, dlatego tak chętnie odwiedzana jest przez rzesze turystów i pielgrzymów. To ziemia naszych przodków, okupiona trudem ich pracy,uświęcona krwią przelaną w obronie jej wolności. Ziemia błogosławionych i świętych. Nasza umiłowana!
Zapatrzony od dziecka w sielski lipnicki krajobraz, którego przestrzenią i tłem są góry, odkrywam każdego dnia jej niepowtarzalne piękno. Wrastam w tą Ziemię i czerpię z niej to co najlepsze.
Urokliwy rynek, zabytkowe kościoły, stare kapliczki, pomniki nadają jej niepowtarzalny klimat, który przyciąga zawsze serdecznie przyjmowanych tutaj gości. Tu ciągle żywy jest duch przeszłości, obecny w starych budowlach,brukowanych uliczkach, podaniach i legendach.
Wyrażam nadzieję, że dzięki prowadzonej przeze mnie stronie internetowej promującej naszą małą ojczyznę, jej uroda i historia dotrze do jeszcze większego grona ludzi, którzy zachwyceni jej niepowtarzalnym urokiem przybędą do „Łokietkowego grodu”, aby pooddychać świeżym powietrzem, zachwycić się zabytkowymi budowlami, wsłuchać się w bogatą jej historię przekazywaną przez mieszkańców. Bo kto jeszcze nie słyszał o lipnickich kolędnikach czy palmach wielkanocnych sięgających nieba, ma niepowtarzalną okazję przybyć tutaj i pozostać pod ich nieodpartym urokiem.
Myślę, że dzięki mojej stronie więcej osób zachwyci się Lipnicą, jej tradycją i duchowością. A kto raz tu przybędzie, ten będzie wracał tu ciągle. Arykuł ten pragnę zakończyć słowami nieżyjącego już lipnickiego kapłana, ks. Stanisława Wiśniowskiego, który najpiękniej wyraził słowami osobliwość Lipnicy: „Ziemia lipnicka jest ziemią, która w pogodne dni przypomina uśmiech niewinnego dziecka; jest ziemią, która krajobrazem i urokiem swych lasów wlewa w ludzkie skołatane serca błogi spokój...”

Lipnica Murowana - http://www.lipniczanin.pl
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz