sobota, 7 marca 2015

Zamek Chojnik – warowna twierdza Karkonoszy


Autor: Krzysztof MroczkoKarkonosze to góry, w których możemy natknąć się na wiele zamków, będących dziś w różnym stanie. Jednym z lepiej zachowanych jest zamek Chojnik, położony na szczycie góry o tej samej nazwie. Będąc w okolicach Jeleniej Góry warto poświęcić chwilę na odwiedzenie tego bardzo urokliwego miejsca.

Zamek Chojnik (wikimedia)


Historia zamku Chojnik
Pierwsze wzmianki o warowni pochodzą z połowy XIV wieku. Jego nazwa bierze się z rosnących na zboczach góry drzew iglastych. Wystawiony przez Czechów, szybko przeszedł w ręce rodziny Schaffgotschów. Na początku XVI wieku zamek przebudowano i rozbudowano. Pojawiły się mury przystosowane do użycia broni palnej. Na terenie samego zamku pojawiły się nowe budowle – między innymi kuchnia i stajnie. W okresie wojny trzydziestoletniej właściciele na krótko utracili zamek, wypadając z łask cesarza Ferdynanda II. Przejście na katolicyzm pod koniec wojny umożliwiło im powrót na włościa, w tym i na zamek Chojnik. Warownia spłonęła w 1675 roku od uderzenia pioruna.
Zamek Chojnik szybko stał się atrakcją turystyczną, odwiedzany były przede wszystkim przez kuracjuszy przebywających w pobliskich Cieplicach. Już w latach dwudziestych XIX wieku przy ruinach zamku powstała gospoda, był również punkt wynajmu przewodników i tragarzy. Od 1860 roku w północnej bastei uruchomiono schronisko turystyczne, istniejące po dziś dzień. 
Po 1945 roku obiekt udostępniano dla turystów, zamykając go jedynie na czas remontów. Najdłuższy z nich trwał ponad dziesięć lat, od 1975 roku schronisko i zamek pracują nieprzerwanie, choć od czasu do czasu odbywają się tam remonty różnych części zamku.

Zamek Chojnik dziś
Sam zamek to właściwie trzy odrębne założenia – dolny, średni i górny, oddzielone od siebie bramami.Na kolejnych dziedzińcach znajdują się pomieszczenia gospodarcze, w tym wspomniane wyżej kuchnia i stajnie. Największą jednak atrakcją jest widok z baszt i murów, z których można podziwiać całą okolicę.
Do zamku Chojnik prowadzą cztery szlaki, czarny jest tym najtrudniejszym, w którym niejednokrotnie trzeba wspinać się po skałach, więc raczej nie polecam osobom starszym lub mającym problemy z poruszaniem się. Szlak żółty za to jest utwardzoną drogą, więc nie powinien stanowić problemu dla nikogo. 
Szukającym większych atrakcji zamek Chojnik oferuje Turniej Rycerski „O Złoty Bełt Chojnika”, organizowany od 1991 roku przez działające na zamku Stowarzyszenie Bractwa Rycerskiego Zamku Chojnik.


Turniej rycerski cieszy się ogromną popularnością, jeśli zatem ktoś nie znajdzie miejsca w zamkowym schronisku, może rozważyć inne noclegi w Karkonoszach.
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz