środa, 23 czerwca 2010

Cmentarz żydowski w Białej


Autorem artykułu jest Tomasz Maciejczyk


W miasteczku Biała (woj. opolskie) stoi niezwykły żydowski cmentarz. Ukryty w lesie, zachwyca atmosferą tajemnicy i spokoju. Nagrobki stoją na stromej skarpie i tylko czekać, aż cały kirkut runie do przepływającej pod zboczem rzeki

Kirkut jest ukryty w lesie, na stromym zboczu wzgórza zwanego Kopcem. Zmarłych wyznania mojżeszowego zaczęto chować tu na początku XVII w. Aż trudno uwierzyć, że jest to najstarsza i największa nekropolia żydowska w województwie opolskim. Najstarsza zachowana tam macewa pochodzi z 1621 r. A ostatni pochówek odbył się tu w 1938 r. Cały cmentarz ma obszar około 0,5 ha.

Niezwykłe jest jego położenie. Macewy ustawione są na stromym zboczu, opadającym ku rzece. Na cmentarzu odnaleźć możemy około 900 nagrobków, zachowanych w różnym stanie. Wszystkie wykute są w kamieniu, głównie piaskowcu. Większość napisów zatarł czas, na niektórych jednak, zwłaszcza bogatszych nagrobkach dostrzec można elementy żydowskiej symboliki nagrobnej. Z infrastruktury kirkutu w Białej pozostała ruina bramy cmentarnej. Jesienią i wiosną można odnaleźć także fundamenty domu pogrzebowego. Latem cmentarz porośnięty jest bujną dziką roślinnością. Aury tajemniczości dodają nie tylko wysokie drzewa i rośliny, w których dosłownie toną macewy, ale i dzikie ptactwo. Podchodząc wczesnym rankiem w ciszy dostrzec można siedzące na macewach sowy. 

Do kirkutu w Białej łatwo trafić. Jadąc od strony w Opola w kierunku Prudnika należy przejechać przez centrum miejscowości a około 500 m za rynkiem po prawej stronie kierunkowskaz będzie wskazywał drogę do cmentarza żydowskiego. Należy dojechać do końca drogi i leśną ścieżką przejść jeszcze około 100 m. krętą leśną ścieżką. 

Oto galeria zdjęć przybliżająca to niesamowite miejsce: http://maseko.pl/galeria2/category/4-cmentarze

 ---

Tomasz Maciejczyk

www.maseko.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz