poniedziałek, 19 września 2011

Przewodnik po Madrycie, stolicy Hiszpanii

Autorem artykułu jest adam n.


Madryt jest stolicą i największym miastem Hiszpanii. Ludność miasta wynosi około 3,4 milionów. Jest to trzecia co do wielkości metropolia w Unii Europejskiej, po Londynie i Berlinie, a jego obszar jest trzecim co do wielkości w Unii Europejskiej po Londynie i Paryżu.

  Madryt jako aglomeracja miejska ma ogromne wpływy w polityce, edukacji, rozrywce, środowisku, mediach, modzie, nauce i sztuce, dzięki czemu przyczyniają się do jego statusu jako jednego z największych na świecie miast globalnych. Madryt jest uważany za główne centrum finansowe Europy Południowej i Półwyspu Iberyjskiego, lokuje się tu większość dużych firm hiszpańskich. Madryt jest najbardziej turystycznym miastem Hiszpanii. Madryt jest również wśród 12 najbardziej zielonych miast europejskich w 2010 roku.

Madryt posiada nowoczesną infrastrukturę, zachował wygląd wielu zabytkowych dzielnic i ulic. Madryt posiada ogromną liczbę zabytków. Kiedy Filip II przeniósł dwór na stałe do Madrytu, miasto zostało ozdobione różnymi pałacami, klasztorami, kościołami oraz innymi zabytkowymi budynkami, z których większość przetrwała do dziś. na szczególną uwagę zasługuje Pałac Królewski w Madrycie i budynki i zabytków Paseo del Prado (Salón del Prado i Alcalá Gate). Zostały one zbudowane w stonowanym barokowym stylu, często mylone z neoklasycznym, przez królów Bourbon.

Na początku 20 wieku rozpoczęta została budowa Gran Vía, który to uważa się zwykle za pierwszy drapacz chmur w Europie. Cuatro Torres Business Area jest to ogromny park biznesu, który został ukończony w 2008 roku. Blok ten zawiera kompleks najwyższych drapaczy chmur w Madrycie i Hiszpanii ( Torre Espacio, Torre de Cristal , Torre Sacyr Vallehermoso i Torre Caja Madrid ).

Centrum Madrytu jest z kolei uznawane za finansowe centrum. Stworzono tu ogromny blok nowoczesnych biurowców ze stacją metra i dworcem kolejowym. Naprzeciwko znajduje się stadion Realu Madryt (obecnie pod nazwą Stadion Santiago Bernabeu ). Tuż obok stadionu ma swoje miejsce siedziba rządu, ogród botaniczny , biblioteka oraz opera.  Madryt jest uważany za jedno z najważniejszych centrów muzealnych Europy. Madryt jest administracyjnie podzielony na 21 dzielnic, które są podzielone na 128 obwodów.

Madryt posiada wysoko rozwiniętą infrastrukturę komunikacyjną. Posiada sieć autostrad i stanowi podstawę dla sieci kolejowej w Hiszpanii, tym samym zapewniając skuteczne połączenia nie tylko z innych części regionu, ale także reszty Hiszpanii i całej Europy. Madryt może być plasowany obok Tokio i Paryżu jako jeden z trzech największych na świecie posiadających szybkie węzły kolejowe.

Madryt jest obsługiwany przez lotnisko Barajas. Barajas jest głównym ośrodkiem Iberia Airlines. Służy ono jako główna brama na Półwysep Iberyjski z Europy, Ameryki i reszty świata. Aktualna liczba pasażerów jest szacowana na 49,8 milionów pasażerów rocznie. Biorąc pod uwagę roczny wzrost pasażerów o prawie 10%, zdecydowano o dobudowie czwartego terminalu. Madryt jest również najważniejszym węzłem sieci autostrad w całej Hiszpanii, otoczony przez cztery orbitalne autostrady: M30, M40, M45 i M50. M30.
---
Jeśli jesteś zainteresowany bardziej szczegółowymi informacjami o stolicy hiszpanii zapraszamy na www.madrid.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz