środa, 2 lipca 2014

Monachium - miasto BMW, zabytkowych ratuszy i browarów

Autor: Wojciech Osierda

Monachium, malownicza stolica Bawarii, położona jest w południowej części Niemiec nad rzeką Izrą. Często słyszy się, że jest to miasto bardziej włoskie niż niemieckie, ze względu na ciekawą architekturę, niezbyt charakterystyczną dla tego regionu. Do Włoch stamtąd zresztą niedaleko – wystarczą dwie godziny podróży.

Sama podróż do Monachium nie jest zbyt długa – samochodem lub autokarem można tam dojechać z Wrocławia w ok. 6 godzin. Warto tutaj dodać, że Monachium staje się coraz bardziej znanym miastem wśród naszych rodaków – to wszystko dzięki Robertowi Lewandowskiemu, który jakiś czas temu przeszedł do Bayernu Monachium z Borussii Dortmund. Miasto to słynie z umiłowania do piwa, gdzie każdy turysta może skosztować wyśmienitego, złocistego trunku produkowanego w lokalnym mikrobrowarze. Mało tego, zainteresowani procesem tworzenia piwa mogą również obserwować browarników przy pracy – łącznie około 300 osób może zasiąść wokół 530-galonowych kotłów w mikrobrowarze Airbräu, by móc zobaczyć z bliska proces warzenia piwa.

Po zwiedzeniu browaru i zaspokojeniu swojej ciekawości w temacie produkcji piwa warto wybrać się do centrum miasta. Podzielone jest ono na dwie części: historyczną i nowoczesną. W części historycznej można zobaczyć np. bramy, które niegdyś wchodziły w skład murów obronnych: Karlstor, Isartor i Sendlinger Tor. Po przejściu przez bramę Isartor dotrzemy do Placu Mariackiego (Marienplatz), wokół którego znajdują się najstarsze zabytki miasta. Każdy turysta powinien zobaczyć monumentalny Nowy Ratusz, którego budowa trwała ponad 40 lat. Spostrzegawczy turyści zauważą na jego elewacji wiele postaci i wydarzeń z historii Bawarii. Stary Ratusz również jest warty zobaczenia, szczególnie, że znany jest jako symbol Monachium. Po obejrzeniu najważniejszych budowli można zrelaksować się przy kawie w jednym z wielu restauracyjnych ogródków znajdujących się przy głównym placu.


Nowy Ratusz

Jeżeli do Monachium zawitamy na przełomie września i października, to czeka na nas impreza znana chyba w całym świecie – Oktoberfest. Święto piwoszy co roku jest odwiedzane przez ok. 6 milionów ludzi, którzy wypijają ok. 5 milionów litrów piwa podawanego w litrowych kuflach. Kufle piwa podawane są oczywiście przez tradycyjnie ubrane kelnerki, które same w sobie są już symbolem tej imprezy.


Oktoberfest 2013

Wielbiciele architektury sakralnej powinni obowiązkowo obejrzeć kościół Najświętszej Marii Panny czyli Frauenkirche. Powstanie tego renesansowego kościoła owiane jest legendą – według niej, budowniczowie zawarli pakt z diabłem, który zażądał, by w kościele nie było żadnego okna. Budowniczowie słowa dotrzymali – okien w nim nie ma, są za to same piękne witraże. Przechytrzony bies czmychnął, a jedynym śladem po nim jest odcisk czarciej stopy w przedsionku kościoła.

Muzeum BMW jest idealną atrakcją dla osób zafascynowanych motoryzacją. BMW Welt jest podzielone na 2 części. W muzeum można zobaczyć zabytkowe modele samochodów, motocykli, a nawet rowerów, przy czym dodatkowo dla zwiedzających wystawione są nowsze modele pojazdów. W muzeum wystawiono również pojazdy kilku innych marek, np. Mini Coopera lub Rolls Royce'a. W drugiej części można zamówić dla siebie pojazd bezpośrednio od bawarskiego producenta samochodów, oczywiście o ile posiadamy odpowiednią sumkę na koncie :)


Jeden z eksponatów w Muzeum BMW

źródło: podróże.gazeta.pl

Giełda Wynajmu Autobusów e-TransBus.pl - wynajem autobusów na wycieczki zorganizowane
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz