środa, 2 lipca 2014

Polsko-słowackie zdobywanie Rysów

Autor: kazelot2000

Wycieczkę rozpoczynamy przy parkingu na Palenicy Białczańskiej. Kierujemy się znakowaną na czerwono asfaltową drogą, która prowadzi do Morskiego Oka.

Z placyku przy schronisku nad Morskim Okiem schodzimy schodkami nad staw, skąd kierujemy się w lewo czerwonym szlakiem. Okrążamy staw i dochodzimy do Wielkiego Piargu, skąd rozpoczynamy strome i męczące podejście na próg Czarnego Stawu pod Rysami. Pozostajemy na czerwonym szlaku i obchodzimy staw zboczami opadającymi spod Żabiego Szczytu Niżniego i Żabiego Mnicha.

Ścieżka zaczyna się powoli wznosić, rozpoczynamy mozolne podejście w stronę żlebu spadającego spod Rysów. Podążamy w kierunku Żabiego Konia. Długim trawersem dochodzimy na Bulę pod Rysami - wypłaszczenie terenu pokryte masywnymi kamieniami.
Podążamy w górę z lekkim odchyleniem w prawo w kierunku grzędy, która opada z widocznego już wierzchołka. Pod grzędą napotykamy pierwsze łańcuchy, które będą nam towarzyszyły praktycznie cały czas, aż na sam szczyt.

Po długiej i miejscami dość mocno eksponowanej wspinaczce docieramy na grań skąd możemy podziwiać wspaniałe widoki na skalne urwiska położone ponad Dolinką Ciężką. Szlak skręca w prawo. Pokonujemy ubezpieczony trawers ponad żlebem (tzw. rysą). Następnie wspinamy się z niewielkiej szczerbiny w pobliże kopuły szczytowej Rysów. Stąd możemy obserwować niezwykle piękne i rozległe widoki na szczyty Słowackich Tatr Wysokich oraz Polskich.

Słwoacka strona

Zejście rozpoczynamy po stronie słowackiej w kierunku Doliny Mięguszowieckiej. Ścieżka nie jest zbyt wygodna, ale za to pozbawiona trudności technicznych i ekspozycji.
Schodzimy w stronę przełęczy Waga, następnie skręcamy w prawo, na ścieżkę ułożoną z kamieni i docieramy do Schroniska pod Rysami - najwyżej położonego schroniska w Tatrach.
Następnie kierujemy się w stronę progu oddzielającego Kotlinkę pod Wagą od dolnych części doliny. Idziemy w prawo (należy uważać na znaki, aby nie zbłądzić).
Dochodzimy do ubezpieczonego łańcuchami i linami trawersu po skalnych płytach. Następnie rozpoczynamy zejście ścieżką po piarżystym zboczu, ponad Żabimi Stawami Mięguszowieckimi. Po minięciu stawu rozpoczyna się dość mozolne zejście zakosami z kolejnego progu.

Rysy

Towarzyszą nam rozległe widoki na skalny mur Grani Baszt i na słowackie podtatrzańskie równiny. Dochodzimy do mostków na Żabim Potoku i do połączenia z niebieskim szlakiem z Koprowego Wierchu. Skręcamy w lewo i po chwili docieramy do asfaltowej drogi powyżej Schroniska nad Popradzkim Stawem. Stąd schodzimy asfaltówką do przystanku „elektriczki” lub udajemy się czerwonym szlakiem w prawo do miejscowości Szczyrbskie Jezioro.

Poznaj Tatry Słowackie!
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz