sobota, 23 sierpnia 2014

Choroszcz- niewielkie miasteczko z wielką historią

Pałac Branickich w Choroszczy  ( źródło )
Autor: Aneta Łuczyńska


Już w szkole podstawowej poznaliśmy historię Gniezna, Krakowa czy Warszawy. Każde z tych miast ma swoich znanych mieszkańców, którzy są z nim kojarzeni i występują w każdej legendzie czy podaniu. Lech, Czech i Rus, Wanda i Krak czy Wars i Sawa. Jednak w Polsce są mniej znane choć równie piękne miejscowości. Jedną z nich jest Choroszcz.

Miasteczko te położone jest na malowniczym podlasiu, kilka kilometrów od Białegostoku. Archeolodzy zgodnie twierdzą, iż pierwsze ślady zamieszkania tego terenu można przypisać epoce mezolitu. Dlatego też Choroszcz została uznana za jedną z najstarszych mieścin w powiecie białostockim. Przed wiekami miejscowość okalała puszcza, wśród której znajdował się Święty Gaj.

W XV wieku właścicielem miejscowości był Iwan Chodkiewicz. Kolejne lata były niezwykle burzliwe. Wszystko to zostało wynagrodzone, ponieważ starania syna Chodkiewicza przyczyniły się do nadania praw miejskich Choroszczy. Nadał je król Zygmunt I. Późniejszym właścicielem ziem choroskich stał się Paweł Pac, następnie Mikołaj Stefan Pac. XVII wiek to liczne zniszczenia, epidemie i pożary. Po tylu klęskach, Choroszcz została wykupiona przez Stefana Mikołaja Branickiego. Następnym spadkobiercą był wielki hetman koronny Jan Klemens Branicki.

Lata panowania Jaśnie Wielmożnego przyniosły rozkwit miejscowości. Powstał park i letnia rezydencja, fabryka dywanów. Zaczęto budowę kościoła, klasztoru Dominikanów, cerkwi oraz szpitala. Po śmierci hetmana, główną posiadaczką dóbr została jego zona- Izabella Branicka z domu Poniatowska.
Zabory i śmierć Branickiej sprawiły, iż Choroszcz przekazywano sobie z rąk do rąk. Ostatecznie, podzielono ją między rodzinę Komarów oraz Potockich. Potoccy zrzekli się swoich udziałów, co spowodowało sprzedaż ich części Tadeuszowi Mostowskiemu.
Po wykupieniu ziem, Choroszcz stała się głównym ośrodkiem przemysłowym z fabryką włókienniczo- kapeluszniczą. Wszystko to sprawiło, że miasteczko w końcówce XIX wieku stało się już wielowyznaniowe i różnonarodowe.
W czasie drugiej wojny światowej miasteczko zostało bardzo zniszczone. Najpierw grabili Sowieci następnie niemieccy okupanci. Na terenie obecnego szpitala psychiatrycznego, w tamtych czasach istniał obóz koncentracyjny Gross-Rosen. Niemcy rozstrzelali wielu pacjentów szpitala, zakonnic, księży, cywilów. Wiele ludzi zostało wywiezionych do Treblinki czy Majdanku.

Po wojnie zaczęto odbudowywać miasteczko. Dziś w Choroszczy znajduje się odnowiony Kościół, cerkiew, zabytkowy park z letnią rezydencją Branickich. Główną perełką jest zachowany układ ulic dojazdowych oraz rynek. Ponadto W Choroszczy znajduje się Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, wiele firm o różnych branżach: przemysłowe, spożywcze, kwiaciarnie, szpital, apteki, szkoły, agencje reklamowe czy nawet firmy oferujące hosting.
Jak widać miasteczko poszło z duchem czasu natomiast historia zapisała się na kartach miejscowości. Dzięki temu możemy podziwiać zabytki, które są symbolem minionych czasów i pielęgnować tradycje, które pozostały po naszych przodkach.

Aneta Łuczyńska
Biuro Obsługi Klienta
www.safeserver.pl
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz