poniedziałek, 5 grudnia 2011

Biesiada artystów w Omaruru

Biesiada artystów w Omaruru

Autorem artykułu jest Waldemar Delekta

W drodze do gór Erongo zatrzymaliśmy się w prowincjonalnym miasteczku Omaruru, gdzie sztuka, wino i czekolady stały się codziennością. Dzięki winnicom, szlakom artystów i odciskom dinozaurów, to niewielkie miasteczko na pustyni stało się niebywałą atrakcją turystyczną Namibii.

Podczas przejazdu przez most na rzece Omaruru, podróżny czuje wstrząs podniecenia. Miasto Omaruru ma inną energię w porównaniu do większości sennych miasteczek Namibii. Z dorocznym szlakiem artystów, winnicą, własnymi domowymi czekoladkami, i nawet miejscem z odciskami dinozaurów, to miasteczko liczące około 5 000 mieszkańców jest klejnotem turystycznym w sercu Namibii.

Nazwę miasta w języku Otjiherero można przetłumaczyć jako "gorzkie mleko", odnosząc się do kwaśnego mleka produkowanego przez krowy po jedzeniu gorzkich krzewów rosnących w okolicy.
Omaruru spoczywa na brzegu sezonowej rzeki też zwanej Omaruru, która, tak jak większość rzek Namibii, płynie tylko w latach z dużą ilością letnich opadów.
Duże drzewa i roślinność nad rzeką stwarza raj dla ptaków, występuje tutaj prawie endemiczny
frankolin Hartlauba.
Jadąc w kierunku miasta, zauważysz po lewej centrum Tikoloshe Afrika Root Carving gdzie wijąca się droga dochodzi do Wilhelm Zeraua Road.
Tutaj, rzeźby powstają z pni drzew – warto wstąpić do galerii.
Bestie, wszelkiego rodzaju, wycięte z korzeni mopane i drzewa żelaznego, sugerują swoją formą zwierzęta zachowujące jeszcze dzikiego ducha i energię.

Paul Goldbach podziwiał rzeźby korzenia podczas swojej wizyty do Ameryki Południowej, ale
kiedy drzewo jacaranda rosnące na jego nieruchomości musiało być wycięte, jeden z jego Kavango
pracowników fachowo stworzył rzeźbę co dało do zrozumienia że utalentowani ludzie mieszkają praktycznie za progiem. Piętnaście lat temu przeniósł się do Omaruru i otworzył Tikoloshe Afrika Root Carving , gdzie pracuje pięciu artystów Kavango produkujących intrygujące rzeźby drewniane.
Jak każdy korzeń jest inny, każdy z artystów ma swój specyficzny styl, powodując uderzające
zróżnicowanie między poszczególnymi sztukami. Jadąc dalej zobaczysz, Omuntu Sculpture Gardens – park pokoju rzeźby i sztuki, znajdujący się obok sklepu monopolowego Omega. Wystawa prac namibijskich artystów skupiająca dzieła wykonane z surowców wtórnych, głównie ze złomu i odcinków kamienia.
Omuntu, przetłumaczyć możemy jako "istota ludzka" w Oshiwambo co w przenośni odnosi się do ogrodu jako miejsce "bycia", a nie działania.

Hanne Marott-Alpers, który otworzył park w 2009 roku, powiedział kiedyś, że zbyt często identyfikujemy się z się z tym, co robimy, a nie z kim naprawdę przebywamy.
Napis na tablicy przy bramie wjazdowej ostrzega: "Wejście na własne ryzyko. Zachowaj ostrożność, kreatywność na wybiegu " i jasnożółty śmietnik wisi na gałęzi - służący jako koniec
dla odpadów toksycznych, nienawiści, wątpliwości i nietolerancji.
Twórcza praca jest rozłożona jest po ogrodach: metalowe motyle w misce z wodą,
cudownie rzeźbione kamienne posągi spoglądające z trawy, kula z drutu kolczastego zamykająca serca i ptaki, pies ze złomu spaceruje po trawniku.
Park jest miejscem inspiracji i pozwala docenić ten kawałek ziemi dedykowanej dla sztuki i pokoju.
Drogowskaz na Wes Street wskazuje drogę do fabryki czekolady Omaruru’s Dorgeloh Chocolates należącej do małżeństwa Urte i Kalli.
Siedem lat temu, Dörgelohs rozpoczęli produkcję czekolady jako hobby, zaopatrując pensjonaty i przedsiębiorstwa i ostatecznie otwarli małą fabrykę.
Dörgeloh oferuje wybór czekoladek Belgijskich – z likierem, bezalkoholowych i dla osób z
cukrzycą - oraz szereg projektów specjalnych na wszystkich okazje, od Walentynek do wesela. Cały czas wymyślają nowe czekoladki, co utrudnia wybór
między fasolkami z brandy, likierem wiśniowym i dzikimi jagodami.
Kilka restauracji znajduje się w dalszej części głównej arterii - Desert Rose,
oferującej lekkie posiłki w ciągu dnia, a Sand Dragon, smaczne dania i spokojne, relaksujące miejsce do relaksu w cieniu drzew.
Bliss ma galerię sztuki z antykami dla kolekcjonerów i sklep z osobliwymi drobiazgami.
Weź egzemplarz Om Eye- przewodnika po Omaruru z łatwą w obsłudze mapą okolicy i informacjami na temat atrakcji miasta.
Równolegle do Wilhelm Zeraua Road, po drugiej stronie rzeki biegnie Ian Schleepers Drive, nie można jej przegapić. znajdziesz tutaj kilka obiektów noclegowych w tym Kashana, Pensjonat River i pensjonat Omaruru. Kashana Centrum jest warte zwiedzenia ze względu na ciekawe sklepy, restauracje i atrakcyjną Nawa Nawa Art Gallery, zbudowaną przez lokalną osobistość - Trevor Nott, z wykorzystaniem przetworzonych z odpadów materiałów, takich jak gruz i blacha z beczek na dachu.
Jedź dalej drogą szutrową do Kristall Kellerei, jednej z nielicznych winiarni w Namibii, także prowadzonej przez męża małżeństwo Michael i Katrin Weder. Galeria sztuki Namibia, Omaruru
Ta mały winiarnia oferuje zwiedzanie winnic i gorzelni, a także degustację win.
Jest to atrakcyjne miejsce dla różnego rodzaju imprez, serwowane są tutaj dania dziczyzny na zimno, sery i domowego wypieku chleb.
Choć ich flagowe wino Colombard jest dobrze wyważone z domieszką smaku owocowego, uprawia się też Ruby Cabernet, Cabernet Sauvignon, Tinta Barocca i francuską odmianę Petit Verdot.
Kristall Kellerei produkuje dwa rodzaje grappy i wiele ciekawych wódek wykonanych z herbaty Honeybush, małpich pomarańczy i ciernistych gruszek.
Zwiedzanie i degustacja win może być połączona z obiadem i południową bardzo przyjemną
wycieczką.
Tylko dwie i pół godziny na północny zachód od stolicy Namibii - Windhoek, w
sercu regionu Erongo, Omaruru jest wygodnym przystankiem po drodze do gór Brandberg i jego słynnego malowidła naskalnego Buszmenów White Lady i jest łatwo dodać to miejsce do trasy podróży w czasie jazdy na północ Namibii.
Farmy i pensjonaty stwarzają możliwości do zwiedzenia pustyni i okolic gór Erongo.
Omaruru prowadzi doroczny Omaruru Artists Trail odbywający się w trzecim tygodniu maja, gdy artyści otwierają drzwi swoich pracowni dla zwiedzających. Wyścig rowerowy Omaruru Spar Cycle Race ma miejsce każdego lutego. Pełne niespodzianek i uroku, relikwie przeszłości z wyborem wspaniałych domów gościnnych i obietnicą spokoju i ciszy, Omaruru oferuje fantastyczną Namibijską przygodę.
Galeria Nawa Nawa w Omaruru
---
Autor Waldemar Delekta, podróżnik i turysta, poleca więcej informacji o Afryce na stronach: Kapsztad i Wyprawy do RPA
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz