poniedziałek, 5 grudnia 2011

Intrygujące i orientalne Maroko


MarokoCiekawe, kolorowe, pachnące i tętniące życiem Maroko jest krajem, które wabi turystów z całego świata. Planując tu przyjazd musimy wiedzieć, że jest krajem o zróżnicowanym klimacie. Uzależnione od regionu i pory roku temperatura powietrza znacznie waha się tu między dniem a nocą. Od marca do maja i od kwietnia do października jest tu chłodniej, wtedy najlepiej jest odwiedzać Maroko. Od listopada do lutego trwa tu pora deszczowa. Wiosną jest tu zielono, a temperatura przyjemna. Latem w głębi lądu panują nieznośne upały, ale jest ono doskonałą porą na wędrówki po Atlasie Wysokim i Średnim. Z kolei południe Maroka i Saharę najlepiej jest odwiedzać zimą, czyli od października do lutego.

Intrygujące i orientalne Maroko

Mieszkańcy Maroka są bardzo gościnnym, miłym i chętnym do pomocy turystom narodem. Charakteryzuje ich oryginalna kultura, folklor, radość życia i cenią sobie bardzo wartości rodzinne. Symbolem szczęścia i dobrobytu jest dla nich cukier, dlatego obdarowują słodyczami przyjaciół i gości. Płynem życia jest dla nich herbata miętowa. Wyznaniem przyjaźni i szacunku jest tu każda jej zaproponowana szklanka. W ramadanie, czyli arabskim miesiącu postu poruszanie się po kraju i porozumienie się z jego mieszkańcami może nam utrudnić urlop. Ramadan każdego roku wypada w innym terminie, dlatego warto sprawdzić jego date przed wyjazdem.
Sercem każdego marokańskiego miasta jest targ, czyli tzw. suk, będący niesamowitą mieszaniną niezwykłych kolorów, zapachów i dźwięków. Kupić na nim można dosłownie wszystko! Turyści najchętniej zaopatrują się na nich w orientalną biżuterię, wyroby z mosiądzu, pachnidła, dywany oraz zioła i przyprawy. Na sukach i w większości sklepów nie ma wywieszonych cen, ponieważ w Maroku trzeba się targować. Cena zależy od umiejętności targowania, może ostatecznie wynosić nawet 1/10 ceny pierwotnej. Negocjacje nie obowiązują jedynie w eleganckich sklepach i butikach. Atrakcją marokańskich targów są organizujący mrożące krew w żyłach przedstawienia zaklinacze węży. Można też na nich spróbować oryginalnej, tradycyjnej kuchni tego kraju. Warto połazić po bazarze wieczorem, kiedy oświetlony setkami światełek wciąż tętni życiem.
Warto w Maroku odwiedzić hammam, czyli łaźnię publiczną, które są przeznaczone tylko dla mężczyzn lub tylko dla kobiet oraz takie otwarte w określonych godzinach dla danej płci. Planując urlop w Maroku warto też wiedzieć, że Marokańczykom nie przystoi publiczne okazywanie uczuć do płci przeciwnej. Ponieważ Islam zabrania picia alkoholu, w zdecydowanej większości restauracji i sklepach spożywczych nie jest on sprzedawany. Dostępny jest jedynie w supermarketach, w dużych miastach w nielicznych licencjonowanych punktach sprzedaży, jak również w restauracjach lepszych hoteli.
Lotniska w Maroku znajdują się w Casablance, Rabacie, Agadirze i Marrakeszu. Bezpośrednie połączenie lotnicze Polska ma z nim jedynie czarterowe. Tanie latanie z Polski do Maroka uruchamia na krótko każdego roku irlandzki przewoźnik Ryanair.
-------------------------------------------

Artykuł: Intrygujące i orientalne Maroko pochodzi z serwisu www.wieszak.net

-------------------------------------------
O Autorze
Tomasz K

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz