sobota, 10 grudnia 2011

Holandia, płaska Holandia

Autorem artykułu jest Maurycyszuran

Lubisz górską wspinaczkę? W takim razie trzymaj się z dala od Holandii. Chyba że chcesz zafundować sobie przerwę od pokonywania kolejnych łańcuchów górskich - wówczas kraj Niderlandów okaże się świetnym miejscem na wypoczynek.
Już przed trzydziestoma tysiącami lat na ziemiach dzisiejszego Królestwa Niderlandów - czy raczej jego europejskiej części - osiedlali się ludzie. Jest to bowiem teren niezwykle przyjazny pod względem klimatu, a do celów rolniczych położony wręcz idealnie. Zupełnie przy okazji Holandia jest także bardzo miła dla oka - co napędza tamtejszą branżę turystyczną.

Pod względem krajobrazowym Holandia względnie jest mało zróżnicowana; z pewnością nie znajdziemy w niej tak wielu różnorodnych widoków, jak w Polsce. Jednak to unikalność tamtejszych pejzaży, a nie ich mnogość, sprawia, że miłośnik podróży po prostu musi przynajmniej raz zawitać do kraju. Ogromne równiny, sporadycznie urozmaicane pagórkami, przecinane są przez liczne rzeki i kanały, wpadające do Morza Północnego. Krajobraz ten wygląda wspaniale, gdy przestronne pola - także pola tulipanów - są ubarwione mnóstwem kolorów. Ogromne wrażenie na turystach robią zabytkowe, niewielkie miasteczka, roztaczające leniwą, sielankową atmosferę.

Choć Holandia nie leży szczególnie daleko, Polacy stosunkowo słabo znają jej historię czy dziedzictwo kulturowe. Jest to, co prawda, kraj niewielki (ok. 41,5 tys. kilometrów kwadratowych), zwłaszcza w porównaniu do swoich obszerniejszych sąsiadów, lecz odegrał on dużą rolę w kształtowaniu tożsamości Europy. Warto wspomnieć, że Holandia, tak jak niedawno Polska, przechodziła spod panowania jednego uzurpatora pod kolejne, a jednak nigdy nie zatraciła swojej jedności narodowej.

Do światowej stolicy kapitalizmu (za którą Holandię uważa wielu ekspertów od gospodarki i historii) warto wybrać się o każdej porze roku. Nie zastanawiaj się - łap autostop czy najbliższy samolot, a w razie potrzeby kup bilety autokarowe do Holandii; sama wycieczka z pewnością cię nie rozczaruje. A już na pewno nie przyprawi o lęk wysokości.
--
Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz