piątek, 12 października 2012

Białowieża - co warto zobaczyć?

Autorem artykułu jest Wiola

Białowieża to miejsce, które przyciąga turystów od pokoleń. Historia tego ciekawego miejsca jest niezwykle bogata i burzliwa. Co warto zobaczyć w tym regionie Polski?
Białowieża, a wraz z nią Puszcza Białowieska, przez lata przechodziły w ręce coraz to nowych władz. Przeżywała swój rozkwit bądź musiała się pogodzić z niezbyt życzliwym traktowaniem. Wiele zabudowań zostało spalonych. Dziś Białowieża jest wsią w powiecie hajnowskim, zamieszkaną przez około 2300 mieszkańców. Ale co roku gości ona tysiące turystów.

 Obszar Ochrony Ścisłej
Obszar Ochrony Ścisłej został utworzony już w roku 1921. Obejmuje teren znajdujący się między rzekami Hwoźna i Narewka. Jest to fragment lasu pierwotnego - lasu nietkniętego ręką ludzką. Warto więc wybrać się w to miejsce z przewodnikiem (wycieczki samodzielne są niedozwolone), aby podziwiać bogatą różnorodność krajobrazu oraz drzewa imponujących rozmiarów. Wiele drzew ma wysokość ponad 40m, a ich średnica na wysokości 130 cm wynosi ponad 500 cm. W rezerwacie można także zobaczyć stare, już rozkładające się pnie drzew , np. słynny Dąb Jagiełły.
puszcza

Park Pałacowy
Został założony pod koniec XIX wieku, według projektu Walerego Kronenberga. Park powstał w stylu angielskim. Wiele gatunków roślin zostało specjalnie sprowadzonych z zagranicy. Głównym elementem tego parku był oczywiście Pałac Carski, który, niestety, nie zachował się do naszych czasów. Do dziś jednak park jest idealnym miejscem na romantyczne spacery. Przechadzając się alejami tego parku, można przypomnieć sobie dawne dzieje - niegdyś wśród tych drzew przechadzali się carowie, którzy przybywali tu na polowania.

Rezerwat Pokazowy Żubrów
Tu można zobaczyć największego ssaka Europy i niekwestionowanego króla Puszczy Białowieskiej. Rezerwat został założony w roku 1929, w celu odnowienia populacji żubra w Puszczy. Dziś można podziwiać wile pięknych okazów tego majestatycznego zwierzęcia, ale również łosie, jelenie czy żubronie. 
ubr
Oczywiście to tylko niektóre z dostępnych w Białowieży atrakcji. Należy tez wspomnieć, że tutejsi mieszkańcy są niesamowicie życzliwi. Tworzą ciekawą mozaikę kultur, dzięki czemu region ten wydaje się jeszcze ciekawszy.
---

Białowieża noclegi - leśniczówka "U Jasia i Małgosi"

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz