wtorek, 4 lutego 2014

Archipelag Brijuni u wybrzeży Istrii

Archipelag Brijuni u wybrzeży Istrii
Wzdłuż zachodniego wybrzeża Istrii znajduje się kilka archipelagów, wśród których najbardziej interesujący i największy jest archipelag Brijuni ze swoimi 14 wyspami i wysepkami obejmującymi obszar 7.42km2. Archipelag wraz z częścią wybrzeża Istrii tworzy Park Narodowy Brijuni, jedno z piękniejszych miejsc Europy.
Obecne granice Parku Narodowego zostały ustalone w 1999 roku i obejmują teren wybrzeża wraz z morzem, wyspami i dnem morskim o powierzchni 33.9km2. Długość linii brzegowej wszystkich wysp to 46.8 km. Najbardziej zróżnicowaną linię brzegową mają wyspy Veliki Brijun (25,9 kilometrów) i Mali Brijun (8,3 km). Brzegi są przeważnie niskie i kamieniste, ale łatwo dostępne ze względu na poziome rozwarstwienia skał, a w niektórych zatokach znajdują się kamieniste i piaszczyste plaże. W tym wyjątkowym miejscu powstały liczne hotele i wille, które oferują apartamenty w Chorwacji z najwspanialszymi widokami.
Park Narodowy Brijuni obejmuje następujące wyspy: Veliki Brijun, Mali Brijun, św. Marka, Gaz, Okrugljak, Supin, Supinić, Galija, Grunj, Vanga (Krasnica), Pusti (Madona), Vrsar, Św. Jerome i Kozada. Geologicznie i geomorfologicznie archipelag Brijuni jest kontynuacją zachodniej Istrii, tak zwanej „Czerwony Istrii”. Głębokość kanału Fažana oddzielającego stały ląd od archipelagu ma tylko 12m, co oznacza, że Brijuni 10.000 lat temu były integralną części Istrii.
Wyspy zbudowane są z poziomo lub lekko nachylonych skał wapiennych okresu kredowego, na których miejscami są warstwy gleby brązowej lub czerwonej. Skały te w kolorze białym, łatwo łamliwe, o strukturze marmuru i bogate w glinę i krzemień są doskonałym materiałem budowlanym. Został on doceniony już w starożytności, kiedy to Rzymianie wykorzystywali go do budowy wielu miast położonych nad Adriatykiem.
Główną cechą archipelagu Brijuni jest niezwykła różnorodność biologiczna. Ważne jest, aby podkreślić, że morze stanowi 80 procent chronionego obszaru Parku Narodowego i posiada prawie wszystkie elementy morskiego ekosystemu Adriatyku.
Archipelag Brijuni to niezwykła mieszanka dziedzictwa przyrodniczego, historycznego i kulturowego. Łagodny klimat i korzystne warunki geograficzne, głęboko schowane zatoki, zapewniły ciągłość działalności ludzkiej na wyspach od prehistorycznych wieków, aż po dzień dzisiejszy. Na stosunkowo niewielkim archipelagu, o powierzchni około 7km2, zostało zarejestrowane jakieś sto obiektów i budynków o wartości archeologicznej i kulturowo-historycznej, do których należą te z okresu pierwszych osad neolitycznych, poprzez ośrodki w zatoce Soline, aż do powstania na początku ubiegłego wieku uzdrowiska i prezydenckiej posiadłości.
Artykuł z serwisu Airstar.pl Promocja strony
Autor: b_mysta

Podziel się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Dodaj artykuł na Airstar.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz