Rabka-Zdrój


Autorem artykułu jest daro daro


Rabka jest pełnym walorów turystycznych miastem, jest to zarazem często odwiedzane uzdrowisko.
Tutejszy klimat jest odmienny od klimatu górskiego. Główni przedstawiciele to sarny, jelenie, spotkać można również dziki i lisy.

Rabka jest pełnym walorów turystycznych miastem, jest to zarazem często odwiedzane uzdrowisko.
Tutejszy klimat jest odmienny od klimatu górskiego. Atutem uzdrowiska jakim jest Rabka-Zdrój jest klimat, zasoby wód mineralnych i walory krajobrazowo-turystyczne.
Kształtują go ścierające się wpływy mas powietrza polarno-kontynentalnego i polarno-morskiego. Otaczające uzdrowisko wzniesienia stanowią naturalną ochronę przed naporem silniejszych wiatrów, zabezpieczając ją z trzech stron. Największą częstotliwość mają wiatry wiejące z południowego zachodu, co wynika z faktu otwarcia w tym kierunku kotliny i brak naturalnej ochrony.

Najlepsze warunki do klimatoterapii panują od maja do września. W okresie występowania warunków przegrzania – lato, najwłaściwszą formą terapii jest leżakowanie w cieniu. W miesiącach jesiennych celowe jest stosowanie klimatoterapii ruchowej. W miesiącach zimowych korzystanie z klimatoterapii wymaga uprzedniej aklimatyzacji pacjenta w uzdrowisku.

Solanki są od początki związane z historią Rabki. Wyniki badań solanek rabczańskich przeprowadzone przez prof. Skobla i prof. Aleksandrowicza potwierdziły, że źródła te należą do jednych z najsilniejszych solanek jodowo-bromowych w Europie. W 1864 roku po otwarci zakładu zdrojowego czerpano wodę z czterech źródeł: „Marii”, „Rafaeli”. „Krakusa” i „Kazimierza”, po wojnie w 1956 r. dowiercono ujęcie „Bolesław”, w latach 1959-1961 uruchomiono „Helenę”, w 1965-1968 „Rabka 18 i 19”, a w 1975-1976 – „Rabka IG-1” i „Rabka IG-2”. Obecnie nie eksploatuje się części źródeł.
Sprawdź gdzie najtaniej - noclegi Rabka-Zdrój - apartamenty, hotele, pensjonaty, kempingi.

Na obszarze Rabki występują także pomniki przyrody m.in. 300-letnia sosna zwyczajna naprzeciwko starego cmentarza, kompleks drzew obok zabytkowego kościółka Muzeum Władysława Orkana, dąb szypułkowy w Rynku, jesion wyniosły na Słonem, oraz kompleks lip, przy zabytkowym kościele pw. Św. Krzyża na Piątkowej. Świat zwierzęcy to przedstawiciele fauny beskidzkiej, gatunki przystosowane do życia w różnych siedliskach i warunkach klimatycznych. W pobliżu osiedli ludzkich żyje tchórz, łasica, w lasach i Parku Zdrojowym często spotyka się wiewiórki. Nierzadko występują też ptaki drapieżne – jastrzębie, myszołowy. W lasach i na polanach spotkać można dużo jadowitych żmij zygzakowatych, występuje też zaskroniec i salamandra. Bogaty jest również świat drobnych owadów – ważki, motyle, świerszcze.
Znajdź najtańsze noclegi w Rabce Zdroju

---
noclegi w Rabce Zdroju

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Co warto zobaczyć w Paryżu ?

Kornwalia - niezwykły zakątek Europy

Hawaje - Honolulu