sobota, 23 lipca 2011

Wyprawa w góry – co zabrać ?

Tatry Słowackie (foto J&S wszelkie prawa zastrzeżone)


Autorem artykułu jest M.B.
Turystyka górska ma swoich zwolenników od dawna. Wędrowanie po górach nie tylko wpływa na kondycję, ale również pozwala na podziwianie widoków, czy poznawanie nowych miejsc.
Wybierając się w góry warto wiedzieć, jak się przygotować i co zabrać, aby uniknąć przykrych niespodzianek.

Zarówno początkujący, jak i wytrawni turyści powinni pamiętać o kilku kwestiach podstawowych. Pierwszą z nich jest obuwie. Góry to teren trudny, niezależnie od ich wysokości – różni się diametralnie od tego, po czym przychodzi nam stąpać na co dzień. Idealne będą więc buty o twardej podeszwie, co pozwoli na wygodne, a zarazem swobodne wędrowanie bez otarć, czy kontuzji. Należy jednak pamiętać, że nie może to być dopiero co kupione obuwie. Jeśli decydujemy się na trekkingowe, które ma twardą, choć elastyczną podeszwę i wykonane jest z tworzywa, które umożliwia wygodne przemieszczanie się, musimy je rozchodzić, najlepiej jeszcze kilka tygodni przed wyjazdem.

Jeśli już jesteśmy w kwestii butów, to równie ważne są skarpetki. Zwykle sprawdza się rozwiązanie – cienka, bawełniana skarpetka i na nią gruba, wełniana lub z materiału, który oddycha. Dlaczego tak, nawet, kiedy jest już ciepło? Żeby stopa idealnie trzymała się buta. Dobrze dobrane skarpetki sprawią, że nie nabawimy się pęcherzy, czy otarć.

Wybierając się w góry musimy pamiętać również o zabraniu kurtki przeciwdeszczowej i ciepłego swetra. Pogoda w wyższych partiach zmienia się z minuty na minutę – nawet jeśli, kiedy wychodzimy świeci słońce, za godzinę może nas spotkać ulewa.
Góry powinny się kojarzyć z bezpieczeństwem. Mniej doświadczeni turyści, którym wydaje się już, że doskonale znają teren, po którym będą wędrować, bo robią to nie pierwszy raz, często po macoszemu traktują mapy turystyczne. Podobnie, jak z pogodą, pamięć ludzka jest zawodna – coś może się pomylić, coś zmienić. Mapa i wskazówki w postaci szlaków pozwolą na bezpieczne dotarcie do celu, który sobie założyliśmy – nie ma wręcz mowy o zabłądzeniu, czy spędzeniu nocy w lesie.

Góry są niebezpieczne, nawet, jeśli wydają się bardzo łagodne. Kuszą swym pięknem, tym bardziej ważne jest odpowiednie przygotowanie. Te kilka wskazówek pozwoli na odświeżenie pamięci tym, którzy zapomnieli, jak się po górach wędruje, a tym, którzy się w nie wybierają pozwoli zweryfikować to, czego jeszcze nie zabrali do swoich turystycznych plecaków.
---
M.B.

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

1 komentarz: