sobota, 9 lipca 2011

Zamek Moszna

Autorem artykułu jest Marcin Walczak


Miejscowość Moszna położona jest około 30 km od Opola, na szosie w stronę Prudnika i Głuchołaz. My naturalnie posuwaliśmy się autostradą A4 i zjechaliśmy na drogę 409 do Krapkowic. Podróżując przez okoliczne wioski dojechaliśmy do Mosznej.

Moszna

Niestety dostęp pod samą bramę jest nierealny (teoretycznie), można jednak korzystać z sąsiednich parkingów. Do zamku wiedzie asfaltowa trasa wzdłuż walących się murów i stawu. Jak się okazało wstęp do zespołu zamkowego jest płatny, my kuriozalnym zbiegiem okoliczności weszliśmy na teren zespołu gratisowo. Również za zwiedzanie wnętrza zamku należy dodatkowo zapłacić (5zł). Zwiedzanie odbywa się w ustalonych godzinach i po uzbieraniu się ekipy chętnych.

Korzystając z dużej ilości wolnego czasu, rozpoczęliśmy oglądanie zamku z zewnątrz. Zamek jest kolosalny i bardzo interesujący. Posiada 365 komnat i 99 wież i wieżyczek. Cała konstrukcja zamku przekazuje mu istnie baśniowy charakter. W jednej z wieżyczek można ujrzeć kościotrupa. W zamku podobno znajduje się duch nieszczęśliwej dziewczyny....

Zamek w Mosznej jest najpopularniejszym obiektem zamkowym na ziemi opolskiej. Zamek był posiadłością pruskiego rodu Tiele-Wincklerów potentatów przemysłowych od 1866 do 1945 roku. Aktualnie na obszarze warowni mieści się Centrum Terapii Nerwic. Jego podstawową wersją był pałacyk barokowy z XVII w., który w wyniku pożaru 1896r. został uszkodzony. Jego właściciel odrestaurował go w nieco ostentacyjny sposób.

Park w Mosznej jest parkiem w nurcie krajobrazowym nie mającym wyszczególnianych barier. Jednoczy się on bezpośrednio z otaczającymi go polami, łąkami i zagajnikiem. Jedynie oś centralna całkowitego założenia ma geometryczny charakter. Począwszy od bramy z gladiatorami, przewodzi ona do dworu z biegnącymi po obu jej stronach wzajemnymi kanałami. Zwieńczeniem osi jest podstawa byłego pomnika Huberta von Tiele Winclklera.

Po wschodniej stronie dróżki znajduje się staw z malowniczą wysepką ( wymienioną przez właściciela Wysepką Wielkanocną), obsadzoną choinami kanadyjskimi, na jaką można wstąpić przez mostek w stylu chińskim. Wzdłuż kanałów kwitną piękne azalie, różaneczniki i rododendrony. Niestety o tej porze jeszcze nie kwitnące.
---
2be inspired - Zamek Moszna

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz