Waplewo Wielkie - mała perełka na Powiślu

Waplewo Wielkie to wieś na Powiślu położona w województwie pomorskim (Powiat Sztum)..

Zabudowanie przy pałacu


Wokół trwają prace porządkoweW Waplewie znajduje się dwór (który należał przed II wojną światową do rodziny Sierakowskich).

Wejście do dworku od "zaplecza"


Dwór Sierakowskich wraz z pozostałościami dawnych zabudowań gospodarczych, parkiem i pobliską rodową kaplicą grobową, stanowi historyczną pamiątkę po ważnym ośrodku polskości w okresie zaborów czy w okresie międzywojennym.

Wejście główneTak pisał o Waplewie Stefan Żeromski „ przez chwilę chcę napawać się pięknem parku i rzucić okiem na dzieła sztuki, istotnie bezcenne, zgromadzone w tym starym pałacu”. Jak można się domyśleć Żeromski gościł w Waplewie kilkakrotnie.

Widok od strony parku

Widok od strony parkuDworek był prawie zawsze w rękach Polaków. Wystarczy w tym miejscy wymienić nazwiska byłych właścicieli :
Niemojewski herbu Rolicz, Biberstein-Zawadzki herbu Rogala, Chełstowski, Bagniewski herbu Bawół i na koniec Sierakowski herbu Ogończyk.
Widok od strony parku

Dzięki Sierakowskim dwór został rozbudowany i otoczony pięknym parkiem w angielskim stylu. Po wojnie dwór przeszedł na własność Państwowego Ośrodka Hodowli Zarodowej i niestety został mocno zapuszczony.

Altana w parku

Dzięki inicjatywie i staraniom pani Izabelli Sierakowskiej (żonie znanego komentatora Bohdana Tomaszewskiego) dwór został przejęty przez Muzeum Narodowe w Gdańsku. Dziś mieści się tam Muzeum Tradycji Szlacheckiej i Pomorski Ośrodek Kontaktów z Polonią w Waplewie Wielkim.

W parku można spotkać ciekawe okazy drzew


Miałem rzyjemność poznać i Panią Izabellę i Pana Bahdana. To ludzie wielkiej klasy, takich dzisiaj jest coraz mniej na świecie.

W 1873 w Waplewie Wielkim zbudowano kaplicę grobową (obecnie kościół), gdzie leżą ciała rodziny Sierakowskich. Proponuję porozmawiać z miejscowym proboszczem aby opowiedział Wam jakie skarby można w tym kościele wypatrzeć.

Kaplica Sierakowskich


Dojazd do Waplewa jest prosty. Wystarczy zjechać z drogi Malbork - Dzierzgoń z wyraźnym znakiem Waplewo Wlk. 2 km.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Co warto zobaczyć w Paryżu ?

Kornwalia - niezwykły zakątek Europy

Hawaje - Honolulu