Bieszczady inaczej - czyli nie tylko połoniny

Autorem artykułu jest Anna Kowalik

Bieszczady to nie tylko górskie wędrówki i wypoczynek nad jeziorem. Jest tu wiele ciekawych, wartych odwiedzenia miejsc i osobliwości. Miast jest co prawda niewiele, ale za to warto się w nich choćby na chwilę zatrzymać.

Jednym z tych położonych na terenie Bieszczad jest stary Sanok, w którym warto zobaczyć jego największą atrakcję – Muzeum Budownictwa Ludowego (skansen). Znajdują się tam zabytkowe domy Bojków, Łemków, Dolinian i Pogórzan. Kolejnym miastem jest Lesko. Umiejscowiony jest tam kirkut o powierzchni 3 ha. Jest to najstarsza i najcenniejsza nekropolia żydowska w tej części Polski. W Lesku można także wybrać się na narty – znajduje się tam stacja narciarska Weremień. Do dyspozycji narciarzy są przygotowane dwie trasy zjazdowe. Pierwsza o długości 680 m., zaś druga 750m.
Trzecim z miast są Ustrzyki Dolne, w których bardzo ciekawym miejscem jest muzeum przyrodnicze. Znajduje się tam także stacja narciarska „Laworta”, która jako jedyna w Bieszczadach jest wyposażona w wyciąg krzesełkowy i dwa orczykowe. Stok jest  ratrakowany, sztucznie śnieżany i oświetlony.  Główna trasa ma 1250m.

Opuszczając Ustrzyki Dolne kierujemy się w stronę Ustrzyk Górnych. Na tej trasie znajduje się wiele obiektów agroturystycznych, kwater i domów. Jeśli chodzi o Bieszczady, noclegi tutaj nie stanowią problemu, można znaleźć pokój odpowiedni na każdą kieszeń. Często są to obiekty o wysokim standardzie i jakości. Turyści mogą tutaj zapoznać się z mieszkańcami malowniczych terenów, poznania ich kultury, zwyczajów, podejrzenia codziennych zajęć. Gospodarze niektórych pensjonatów oferują możliwość wspólnego pieczenia chleba, robienia sera, masła, co często cieszy najmłodszych turystów, którzy często nie mają pojęcia, w jaki sposób otrzymuje się te produkty. Dla niektórych z nich ciekawym zajęciem może być np. dojenie krowy a smak świeżego mleka na zawsze kojarzyć się będzie z beztroskim dzieciństwem. Dlatego właśnie wakacje w  Bieszczadach z dziećmi mogą okazać się świetnym pomysłem na spędzenie zarówno dłuższego urlopu jak i  krótkiego weekendu.

Jak widać wypoczywających w obiektach agroturystycznych wbrew pozorom czekać może masa niecodziennych atrakcji, a dodatkową korzyścią będzie możliwość skosztowania zdrowej, świeżej i ekologicznej żywność, którą oferują kuchnie bieszczadzkie.
--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Co warto zobaczyć w Paryżu ?

Kornwalia - niezwykły zakątek Europy

Hawaje - Honolulu