wtorek, 17 stycznia 2012

Spiska Nova Ves na Słowacji

Autorem artykułu jest Tomasz Wójcik

Spiska Nowa Wieś jest na wschodzie Słowacji i leży na w Kotlinie Hornadzkiej  nad  Hornádem.  Jest znane dzięki swemu wrzecionowatemu rynkowi, najmniejszemu i najmłodszemu ZOO na Słowacji oraz  należy tu cały teren Słowackiego Raju i Rudawy Spiskie.

Spiska Nowa Wieś już w 1268 roku została wspomniana pierwszą pisemną wzmianką, a później miasto stało się częścią Spiskich Sasów. Miasto stało się ośrodkiem górnictwa, handlu, hutnictwa oraz rzemiosła, czego można dowiedzieć się odwiedzając tutejsze muzeum mieszczące się w centrum tutejszego, tak zwanego starego rynku, gdzie tuż obok znajduje się rzymskokatolicki kościół pw. Wniebowzięcia NMP z XIV wieku z najwyższą wieżą Słowacji (87 m). Miasto było członkiem w Stowarzyszeniu Spiskich Sasów a przez 360 lat należało do granic Polski.


W samym środku rynku wznosi się Ratusz Spiskiej Nowej Wsi zbudowany w stylu klasycystycznym w drugiej połowie XVII wieku. Obok ratusza stoi wzniesiony również w stylu klasycystycznym Kościół ewangelicki z końca XVII stulecia.

W Spiskiej Nowej Wsi znajduje się też najmłodszy i najmniejszy, jednak zdaniem licznych zwiedzających najładniejszy ogród zoologiczny na Słowacji i można w nim zobaczyć ponad 230 zwierząt (77 gatunków). Lecz jak się okazuje na sezon zimowy jest ono zamknięte z powodu bezpieczeństwa milusińskich.

 Nieopodal miasta znajduje się Słowacki Raj, który od 1988 roku jest Parkiem Narodowym. Charakterystyczne, w odróżnieniu od różnych pasm górskich są tam głębokie wąwozy i jary oraz płaskie półki skalne, z których rozpościerają się wspaniałe widoki na całą okolice. Dodatkowe atrakcje to jaskinie, kaniony i wodospady z kaskadami oraz szlaki turystyczne, które są dobrze przygotowane w drabinki, mosty wiszące i łańcuchy, które dostarczają dużo wrażeń.

Dla turystów, którzy chcą popływać miasto oferuje Letnie Kąpielisko Spiskiej Nowej wsi, które mieści się niecałe 10 minut drogi na południe od starego rynku, oczywiście jest tam też  kryty basen w przypadku odwiedzania tego miasta w innym sezonie niż letnim.
Miłośników narciarstwa zapraszamy do Ośrodka Narciarskiego Spiskiej Nowej Wsi – Rittenberg, który znajduje się w regionie Słowackiego Raju, gdzie mamy do dyspozycji trasy zjazdowe liczące łącznie niecały 1 km  oraz 3 wyciągi. Nawet dla początkujących będą możliwości sobie poszusować, gdyż jest tam szkółka narciarska.

Zaskakujące jest też w tym mieście to, iż prawie na każdej ulicy można spotkać sklep jubilerski oraz to, że nie można się zgubić w tym mieście, ponieważ ludzie są tam bardzo mili oraz przyjacielscy i wystarczy spytać pierwszą napotkaną osobę o drogę, a na pewno wskaże drogę do celu. Prócz wielu knajp, restauracji, pubów i barów, które są na rynku wszędzie, jeden przypadł nam do gustu, a mianowicie pub „LEGENDA”, gdzie jest bardzo miła obsługa.

Spiska Nowa Wieś ze swoją ponad 740 letnią historią i dynamiczną teraźniejszością jest idealnym punktem wyjścia dla miłośników turystyki, którzy chcą poznać surowe,  a równocześnie malownicze kaniony Słowackiego raju, dla miłośników zabytków wpisanych na listę UNESCO, jak również dla zainteresowanych miejscami  może mniej znanymi, ale z bardzo cennymi  zabytkami Drogi Gotyckiej.
---
http://www.ciekawemiejsca-tomelk.blogspot.com/
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz