Kulturalny weekend w Zakopanem

Autorem artykułu jest Michał Ihma

Zakopane, polska zimowa stolica kojarzy się przede wszystkim z górami. Jednak co do zaoferowania ma Zakopane turyście szukającym wrażeń kulturalnych?
Wbrew pozorom, całkiem sporo...
Jednak Zakopane to nie tylko Tatry. Zakopane, o czym mało kto wie, jeszcze do XIX wieku nazywane było kulturalną stolicą Polski (tak, tak, wcale nie był to Kraków!). To właśnie tutaj żyli i tworzyli wybitni polscy artyści, żeby wspomnieć choćby Stanisława Witkiewicza - Witkacego, malarza, pisarza i dramaturga, Karola Szymanowskiego - wybitnego kompozytora czy Kornela Makuszyńskiego, jednego z najwybitniejszych polskich prozaików, twórcę postaci Koziołka Matołka.
To właśnie do Zakopanego zjeżdżali się artyści z zaboru rosyjskiego, to tu mogli się cieszyć wyjątkową swobodą i wolnością tworzenia.
Zimowa stolica Polski ma zatem do zaoferowania znacznie więcej, niż tylko śnieżne atrakcje. Zakopane to także teatr, kina i muzea. Do najważniejszych punktów zaliczyć można Muzeum Tatrzańskie, Muzeum Kornela Makuszyńskiego, Kino Sokół, Kino Giewont i Teatr Witkacego. Wprawdzie obecnie repertuar kinowy daleki jest od oczekiwań wybrednych kinomanów, w teatrze sztuki wystawiane są rzadko, jednak wciąż miejsca te są obowiązkowym punktem programu dla turystów podążających "kulturalnym szlakiem".
Większość corocznych imprez kulturalnych w Zakopanem odbywa się wiosną.
Zakopiańska Wiosna Jazzowa odbywa się w ramach United Europe Jazz Festival w Zakopanem na przełomie kwietnia i maja. Występują artyści z Polski i z zagranicy, z miast Salgotarjan, Hradec Kralove oraz Banska Bystrica (odpowiednio Węgry, Czechy i Słowacja). Wielka Majówka Tatrzańska to coroczne pokazy zespołów regionalnych, popisy rzemieślników spod Tatr i wyśmienita okazja zapoznania się z dawnymi strojami regionalnymi.
Muzea Zakopane
Latem, gdy pogoda sprzyja spacerom, można podziwiać Zakopiańskie zabytki nie wchodząc do sal muzealnych. Piękny, unikalny styl zakopiański kontemplować można oglądając willę "Koliba" czy kaplice na Jaszczurówce.
Gdzie spać w Zakopanem? Hotele, hostele czy schroniska Zakopane ma do zaoferowania dobrze rozwiniętą bazę noclegową. Ale to już temat na osobny artykuł…
--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Co warto zobaczyć w Paryżu ?

Kornwalia - niezwykły zakątek Europy

Hawaje - Honolulu