czwartek, 17 maja 2012

Poznaj niezwykłą historię Stambułu

Poznaj niezwykłą historię Stambułu

Współcześnie Stambuł jest niespotykaną w skali światowej mozaiką kulturową. Na ulicach tej wielkiej tureckiej aglomeracji można zauważyć wpływy greckie i rzymskie, monumentalną architekturę bizantyjską i islamską, ale także wpływy europejskie. 
W Stambule spotykają się wielkie religie świata – islam, chrześcijaństwo i judaizm. Jest to jedno z najciekawszych miast świata, z nadzwyczaj bogatą historią. Wśród pasjonatów historii i kultury na dźwięk słowa „Stambuł” serce zaczyna bić szybciej. Z tego powodu loty do Stambułu cieszą się wielką popularnością wśród amatorów podróży.
Założenie miasta datuje się na rok 660 p.n.e., kiedy w tym miejscu powstały dwie greckie kolonie – Chalkedon i Bizancjum. Położenie na głównym szlaku handlowym pomiędzy Azją a Europą zapewniły obu miastom bardzo prężny rozwój. Miasta stały się jednymi z ważniejszych i najbogatszych ośrodków handlowych na mapie starożytnego świata. Stały się one podstawą wielkiej metropolii. 
W 324 roku naszej ery cesarz rzymski Konstantyn Wielki na miejscu Bizancjum założył nowe miasto – Konstantynopol. 
Już wtedy było to wielkie miasto – liczyło ok, 700 hektarów. Z okresu początków Konstantynopolu pochodzi najsłynniejsza świątynia miasta, jednocześnie jedna z największych na świecie – Hagia Sophia. Konstantynopol stał się wówczas stolicą Cesarstwa Rzymskiego. W 395 roku n.e. nastąpił podział Imperium na dwa cesarstwa – Zachodniorzymskie i Wschodniorzymskie. Miasto stało się stolicą Cesarstwa Bizantyjskiego, a następnie, wskutek rozłamu chrześcijaństwa, centrum religii prawosławnej. Bizancjum kontrolowało Bałkany, Anatolię (cała dzisiejsza Turcja), Palestynę i Egipt.
Miało także wpływy we wschodniej Europie. Z Bizancjum chrzest przyjęła wschodząca potęga – Ruś. Przez całe średniowiecze miasto – dzięki potężnym murom obronnym - odpierało ataki zarówno z zachodu, jak i wschodu. Miasto próbowali podbić Persowie, Słowianie, Bułgarzy, Rusowie, Arabowie. W latach 1202-1204 w mieście miała miejsce IV wyprawa krzyżowa. Została zorganizowana przez kupców weneckich pod pretekstem pomocy Cesarstwu Bizantyjskiemu w odparciu ataków ze wschodu. Ostatecznie doszło do zgrabienia miasta przez wenecjan i utworzenia nowego państwa. Konstantynopol został stolicą Cesarstwa Łacińskiego. W roku 1453 nastąpił upadek Cesarstwa Wschodniego. Konstantynopol został zdobyty przez Turków. Do tej daty przypisuje się koniec średniowiecza w Europie. Miasto od tej pory funkcjonowało pod dwiema nazwami – Konstantynopol oraz nadanej przez Turków – Stambuł. Został stolicą wielkiego imperium osmańskiego, które kontrolowało ćwierć Europy. Metropolia nabrała islamskiego charakteru – największa świątynia Hagia Sophia została przebudowana na meczet. Dzięki wielkim wpływom miasto obfitowało w piękne świątynie, pałace i ogrody. W XIX wieku miasto zyskało także europejskich akcentów. W 1883 roku wyruszył pierwszy pociąg Orient Express – luksusowy pociąg relacji Paryż – Stambuł. W czasie wojen światowych Turcja pozostawała neutralna, dzięki czemu miasto uniknęło zniszczeń wojennych.
Dzisiejszy Stambuł jest miejscem spotkań kultur. Centrum biznesowym, przemysłowym, religijnym, a także naukowym. Ta 11-milionowa aglomeracja posiada dwa lotniska, 5 uniwersytetów, ponad 2800 różnych świątyń – w przeważającej liczbie meczetów. Spacerując po ulicach metropolii można odczuć nowoczesność miasta, ale także bogatą historię, która przyprawia o dreszcze niejednego turystę. Smaki rzymskie, bizantyńskie i tureckie czynią Stambuł jedną z najciekawszych aglomeracji świata.
-------------------------------------------

Artykuł: Poznaj niezwykłą historię Stambułu pochodzi z serwisu www.wieszak.net

-------------------------------------------
O Autorze
Jan Kozacki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz