poniedziałek, 24 września 2012

Rotterdam — miasto nowoczesności i atrakcji turystycznych

Rotterdam — miasto nowoczesności i atrakcji turystycznych

Autorem artykułu jest Lidia Sproch

Rotterdam jest bardzo nowoczesnym miastem, które zachwyca wszystkich turystów m.in wspaniałą panoramą. Szczególnie w nocy można podziwiać urok przepięknie lśniących świateł. Rotterdam to największe miasto portowe. Znajdują się w nim wysokie drapacze chmur oraz zagadkowo wyglądające domy sześcienne.
Rotterdam to również nowoczesne centra handlowe, butiki, sklepy z pamiątkami, bary, knajpki i puby tworzące typowy holenderski klimat. Miłośnicy piękna i przyrody powinni udać się do ogrodu botanicznego Arboretum Trompenburg lub też udać się w rejs po zabytkowej części portu.

W okolicach centrum Rotterdamu jest kilka ciekawostek architektonicznych. Dzięki obdarzonym niebanalną wyobraźnią architektom w ostatnich dekadach miasto przeszło generalny lifting i teraz jak magnes przyciąga miłośników sztuki nowoczesnej.

Dzielnica Blaak – była ona budowana jako wyjątkowo nowoczesna dzielnica i taką pozostaje do tej pory. Największą ciekawostką tutaj są domy kubuswoningen, czyli domy z sześcianów, mieszczące się w najstarszej dzielnicy portowej Rotterdamu De Oude Haven.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w Rotterdamie jest most Erazma łączący część północną z południową, rozdzielone Mozą. Mieszkańcy nazywają go Łabędziem z powodu kształtu potężnych pylonów.

Miasta w Holandii, które również warto zobaczyć
Haga
Tutaj siedzibę ma holenderski rząd i rodzina królewska. Dostojne domostwa i pałace stojące są siedzibami ambasad. Warto zobaczyć słynną kolekcję dzieł starych mistrzów holenderskich w Królewskiej Galerii Malarstwa (Mauritshuis), która uważana jest za jedną z najlepszych galerii w Europie. Przeurocze miasteczko, znane głównie z wyrobów ceramicznych (płytki, czajniczki, filiżanki) i z twórczości znakomitego malarza Vermeera.

Delft
Powstałe około 1100 r. urocze Delf to popularny cel wycieczek. Można spacerować wąskimi uliczkami prowadzącymi wzdłuż kanałów, oglądać stare budowle. Miasto słynie z tzw. delftów — niezwykłej niebiesko-białej ceramiki.

Co roku w pierwszy weekend września odbywają się tzw. otwarte dni rotterdamskiego portu (Open Dagen) z masą marynistycznych atrakcji. Stateczki pasażerskie czekają na turystów chętnych na przejażdżki po porcie. Warto udać się w taki rejs, turyści często bywają zaskoczeni mnogością atrakcji i przepięknymi rotterdamskimi widokami.

Do Rotterdamu zawsze warto przyjechać — kalendarz kulturalny ugina się od atrakcji: od styczniowego Festiwalu Filmowego, poprzez Letni Karnawał (Zomercarnival), Światowe Dni Portu czy The North See Jazz Festival.
---

www.luna90-podrozemarzen.blogspot.com

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz