poniedziałek, 21 listopada 2011

Pieniny

Pieniny

Autorem artykułu jest Joas

Pieniny, a przede wszystkim ich środkowa część zaliczają się do jednych z najatrakcyjniejszych regionów turystycznych w Polsce.
Zajmują drugie miejsce w Polsce, zaraz po Tatrach pod względem liczby turystów.
O znacznej popularności turystycznej Pienin decydują walory zarówno przyrodnicze, jak i pozaprzyrodnicze owych gór, bardzo dobra dostępność komunikacyjna oraz świetnie zorganizowana baza noclegowa i infrastruktura turystyczna.
Dodatkowo o ich atrakcyjności przeważa występowanie kwaśnych i nasyconych dwutlenkiem węgla wód mineralnych, zwanych też szczawami. Atrakcją turystyczną, którą ten obszar może się pochwalić również na skalę europejską jest spływ tratwami na Przełomie Dunajca. Równolegle do spływu biegnie także szlak pieszo-rowerowy zwany Drogą Pienińską. Znajduje się on po słowackiej stronie rzeki. Warte zainteresowania są również ruiny zamku w Czorsztynie oraz gotycko-renesansowy zamek w Niedzicy.

Tereny sąsiadujące się z Pieninami zaś mogą się pochwalić drewnianymi kościółkami w Grywałdzie i Dębnie Podhalańskim. W pobliżu mieszczą się również kościoły w Krempachach i Frydmanie. Dla turystów po Zbiorniku Czorsztyńskim kursują także statki pasażerskie białej floty, tj. statek Harnaś, który wykonuje 50-minutowe rejsy widokowe oraz statki Halny i Dunajec, które to przewożą turystów między zamkami w Niedzicy i Czorsztynie.
W paśmie górskim mieści się również Pieniński Park Narodowy. Znajduje się on w środkowej części Pienin, uważanej za najciekawszy i najcenniejszy pod względem przyrodniczym obszar w tym rejonie. Zaś po stronie słowackiej istnieje PIENAP, czyli też Park Narodowy tylko że słowacki. Główna rzeka Pienin to Dunajec więc cały obszar znajduje się w jego zlewni. W porównaniu do sąsiednich regionów, Pieniny posiadają korzystny klimat. Zachmurzenie jest umiarkowane, zaś stoki południowe są silnie nasłonecznione, a doliny potoków są znacznie zimniejsze i chłodniejsze. Zimą i późną jesienią w kotlinach bardzo często zalegają mgły. Przeważają wiatry zachodnie i północno-zachodnie, z kolei najsilniejsze występują w dolinach o charakterze przełomowym i w głębokich przełęczach. Halny wieje tutaj dość słabo. Oprócz atrakcji związanych z krajobrazem Pieniny wyróżnia bogata szata roślinna. Także fauna jest zróżnicowana, szacuje się że w tych terenach występuje połowa w Polsce znanych gatunków zwierząt. Szczawnica noclegi oferują nam miły, bezpieczny, przyjazny oraz pełen atrakcji wypoczynek. Warto udać się tu na spędzenie wolnego czasu np. podczas wakacji. .
Odkurzacz centralny
--
Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz