Bułgaria - dzikie góry i doliny wypełnione kolorem

Bułgaria - dzikie góry i doliny wypełnione kolorem

Autorem artykułu jest Lidia Sproch

Bułgaria kojarzy się głównie z plażami nad Morzem Czarnym. Wciąż jest to największa atrakcja kraju. Ale warto poznać też inne, bardziej tradycyjne oblicze Bułgarii. Można też odnaleść odosobnione miejscowości ze starą, oryginalną, nieco przykurzoną, ale bardzo nastrojową zabudową.
Górskie monastyry zapewniają chwile zamyślenia i tak poszukiwanego spokoju. Rzeki, a także domy na ich brzegach, w wielu miejscach wcinają się w dzikie góry. Są też doliny wypełnione kolorem i zapachem róż – Bułgaria to różany potentat.

Sofia
Stolica Bułgarii jest stosunkowo mało znana. Choć leży na tradycyjnych bałkańskich szlakach zwykle jest omijana w drodze nad Morze Czarne lub na południe do Grecji. A z pewnością warto jej poświecić choć krótki przystanek. Sofia nie jest duża, łatwo się po niej poruszać spacerem. Wyjątkowo trafne jest określenie – spotkanie wschodu i zachodu. Obok sowieckich reliktów i obłych kopuł cerkwi wyrosły szklane hotele i centra handlowe. Najciekawsze zabytki to Sobór Aleksandra Newskiego, cerkiew Świętej Sofii, od której pochodzi nazwa miasta i najstarsza budowla Sofii – rotunda Swieti Georgi (św. Jerzego), której początki sięgają czasów rzymskich.

Warna
Warna to dobry wybór dla tych, którzy oprócz plażowania chcą jeszcze zażyć trochę miejskiego życia. W Warnie są rozlegle plaże, ale są też nowoczesne sklepy, deptaki, restauracje, sceny artystyczne, parki. Miasto przekształciło się z typowego miasta portowego i ważnego ośrodka przemysłowego w miasto wakacyjne. Ma też wiele do zaoferowania miłośnikom historii.

Nesebyr
Przepiękne miasteczko położone na skalistym półwyspie i połączone z lądem tylko wąskim przesmykiem. Całe miasto jest uznane za zabytek. Brukowane uliczki, kamienne domy z drewnianymi wykuszami, pasiaste, kamienno-ceglane mury, zewsząd morze, zieleń – Nesebyr świetnie nadaje się na tło romantycznych spotkań.

Morze Czarne
Niegdyś wakacyjna riwiera dla całego bloku wschodniego. Po przemianach ustrojowych Bułgaria chce uchodzić za riwierę na skalę ogólnoświatową. A ma warunki. Ciepłe, spokojne wody Morza Czarnego i prawie 380 kilometrów wybrzeża, w większości piaszczystych plaż zapewniają sporo miejsca do rozkładania leżaków lub kąpieli. Tuż przy plaży powstają całe miasta bez mieszkańców, a złożone z samych hoteli – Słoneczny Brzeg, Złote Piaski, Albena.

Rilsky Monastir
Riła to największe pasmo górskie dochodzące do 2925 m. (szczyt Musała). Klimat Riły jest dużo surowszy niż można by się spodziewać – śniegi potrafią tu zalegać przez 8 miesięcy w roku. W tych surowych górach leży jedna z najciekawszych atrakcji Bułgarii – Monastyr Rilski. Okazały kompleks klasztorny jest harmonijnie wkomponowany w otaczające góry. Wewnętrzny dziedziniec otaczają trzypiętrowe krużganki. Ich łuki pomalowane są w charakterystyczne czarno-białe pasy. Mnisi noszą przepisowe długie brody – całość wygląda wyjątkowo mistycznie i tajemniczo. Znaczenie monastyru dla Bułgarów najlepiej oddaje fakt, że po pożarze w 1833 roku, który strawił prawie cały klasztor, uzbierano tak dużo datków, że odbudowa trwała tylko rok.

Melnik
Melnik to najmniejsze miasto Bułgarii, obecnie żyje w nim niecałe 300 osób. Miano miasta ma już tylko ze względów historycznych. Melnik to przede wszystkim niecodzienne widoki. Strzeliste formacje skalne utworzone z piaskowca. Domy przyklejone do zboczy. Drewniane nadbudówki i werandy wiszące nad przepaścią.

Dolina róż
Z Bułgarii pochodzi 80% olejku różanego używanego na świecie. Olejek jest używany głównie do wyrobu kosmetyków. Do produkcji jednego grama potrzeba 2000 płatków. Kwiaty ścinane są ręcznie, pojedynczo, głównie przez kobiety. Większość róż rośnie w dolinach pomiędzy pasmami Starej Płaniny i Średniej Góry. W pierwszą niedzielę czerwca odbywa się Święto Róż, czyli różany karnawał, z tańcami, śpiewami i paradami, głównie w Kazanłyku oraz w Karłowie.
---

https://www.luna90-podrozemarzen.blogspot.com

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Co warto zobaczyć w Paryżu ?

Kornwalia - niezwykły zakątek Europy

Hawaje - Honolulu