piątek, 31 sierpnia 2012

Monachium

Monachium

Autorem artykułu jest Lidia Sproch
 Monachium leży w południowych Niemczech i jest nazywane miastem marzeń. To właśnie z nim kojarzyć się powinny: Oktoberfest - święto piwa, Marienplatz, Gartenplatz - przepiękne ogrody botaniczne oraz Viktualienmarkt.
Monachium ma wiele zieleni, wśród której światową sławę zyskały Ogród Angielski oraz park znajdujący się tuż przy pałacu Nymphenburg. Englischer Garten liczy sobie prawie 4 km kw. i istnieje już ponad 200 lat.

Znajduje się w nim wiele pięknych spacerowych alejek oraz łąk. To właśnie stąd, a dokładniej z najwyższego miejsca punktu parku - Hügel des Monopterus, rozciąga się piękny widok na całe miasto. Park przy pałacu Nymphenburg, który był letnią rezydencją elektorów bawarskich, jest charakterystyczny ze względu na liczne kanały wodne oraz ukryte pawilony czekające na swoich odkrywców.

W Monachium warto zobaczyć przede wszystkim:
- Archäologische Staatssammlung, czyli Państwowe Zbiory Archeologiczne, które dokumentują dzieje osadnictwa Bawarii na przestrzeni 120.000 lat.
- Hofgarten, czyli Ogród Dworski będący jednym z najważniejszych książęcych ogrodów epoki renesansu na północ od Alp. Hofgarten jest oazą spokoju, w której można znaleźć zasłużony odpoczynek,
- Haus der Kunst, czyli Dom Sztuki,
- Frauenkirche - gotycką katedrę NMP z XV w., która jest znakiem rozpoznawczym Monachium z uwagi na widoczne z daleka kopuły na jej wieżach.
- Hofbräuhaus - najsłynniejszą piwiarnię świata. Legendarny browar sprzedaje dziennie około 10.000 litrów piwa.
- Olympia-Stadion - Stadion Olimpijski, będący świadkiem wielu wydarzeń oraz rekordowej liczby widzów.

Stolica Bawarii oferuje tyle pełnych blasku atrakcji, że zupełnie nie wiadomo, od czego zacząć. A więc najważniejszą rzeczą, jaką trzeba zabrać ze sobą do Monachium, jest czas.

Plac Marienplatz i kościół Najświętszej Marii Panny (Frauenkirche): spotkanie piękna i wyniosłości. Plac Marienplatz jest centrum Monachium – tutaj panuje atmosfera światowej metropolii, pulsuje życie, a każdy budynek to zabytek. Nowy i stary ratusz dominują nad placem, podobnie jak kościół św. Piotra (Peterskirche), najstarszy kościół na Starym Mieście, i oczywiście, oddalony zaledwie o kilka kroków, kościół NMP (Frauenkirche) z zielonymi, cebulastymi kopułami wież. To znak rozpoznawczy miasta.

Raj dla smakoszy: jarmark wiktuałów (Viktualienmarkt)
W żadnym innym centrum miasta nie można znaleźć tak ekskluzywnej, urozmaiconej oferty kulinarnych specjałów, jak na ogromnym terenie jarmarku wiktuałów (Viktualienmarkt). Turyści i potencjalni klienci krążą od jednego stoiska do drugiego rozkoszując się korzennymi przyprawami, dziczyzną, rybami, krajowymi i egzotycznymi owocami, kwiatami i roślinami oraz wieloma innymi produktami – i to już samym ich widokiem. Ponadto odbywają się tu tradycyjne wydarzenia jak stawianie majowego drzewka, Dzień Piwowara(Brauertag), festyn letni czy taniec przekupek (Tanz der Marktfrauen).
---

https://www.luna90-podrozemarzen.blogspot.com

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz