piątek, 24 sierpnia 2012

Ciekawe miejsca - Rewal

Ciekawe miejsca - Rewal

Autorem artykułu jest beata wy
 Wybrzeże zachodniopomorskie pełne jest ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. Jednym z nich jest małe XV-wieczne miasto Rewal położone na wybrzeżu klifowym Bałtyku.
Znajdziemy tu wiele możliwości spędzania wolego czasu. Rewal proponuje nam piękną plażę z platformą widokową oraz wiele zabytków i ciekawych miejsc.

Każdy, kto zechce odwiedzić Rewal znajdzie tu doskonale przygotowaną bazę noclegową: hotele, kwatery, schroniska i pensjonaty nad morzem. W samym centrum Rewala znajdziemy kościół katolicki z oryginalnym, miedzianym ołtarzem, natomiast obrys kościoła nawiązuje do kształtu ludzkiego serca.
  Na wybrzeżu, w niewielkiej odległości od pensjonatów znajduje się nadal działająca baza rybacka, którą warto odwiedzić. Dla ciekawych odkrywania historii i niezwykłej architektury zachodniopomorskich miasteczek mamy pełen wachlarz możliwości.
Niedaleko Rewala, w Trzebiatowie znajduje się pałac z XVIII wielu w stylu klasycznym. Powstał w wyniku przebudowy renesansowego zamku Gryfitów z XII wieku, dlatego ma bardzo ciekawą architekturę. Aktualnie znajduje się tu Trzebiatowski Ośrodek Kultury i biblioteka publiczna.
Natomisat  w Trzęsaczu znajdzemy ruiny kościoła o bardzo ciekawej historii. Najstarsza wzmianka o trzęsackim kościele pochodzi z 1313 roku. Świątynia wzniesiona na granicy XIV/XV wieku znajdowała się w środku wsi, według opowieści przekazywanych z pokolenia na pokolenie około 2 km od brzegu morza. Stare źródła podają, iż do ówczesnej parafii należała się wioska, której obecnie nie znajdziemy na żadnej mapie, ponieważ w miejscu jej położenia teraz jest morze. Podmywany systematycznie klif zbliżył się do kościoła.
W 1901 r. do Bałtyku runęła pierwsza ściana kościoła. Z okien pokoi gościnnych nad morzem wyłania się o świcie tej zapierający dech w piersiach widok. Do czasów współczesnych pozostały już tylko fragmenty ściany południowej. Rejon ruin świątyni jest przez geologów uznawany za swego rodzaju rezerwat, który dokumentuje potęgę morza oraz potwierdza naocznie fakt cofania się południowego brzegu Bałtyku w tym właśnie rejonie. Mieszka tu zaledwie 100 osób, ale latem - trudno znaleźć miejsce na parkingu.
Jedną z większych atrakcji rewalskiego wybrzeża jest zabytkowa kolej wąskotorowa z końca XIX wieku. Wypoczynek nad morzem może więc przeplatać się ze swoistą podróżą koleją.
Niewiele jednak brakowało, by kolejka zniknęła z tego krajobrazu na zawsze. Polskie Koleje doszły bowiem do wniosku, że eksploatowanie nadmorskiej linii jest nieopłacalne i podjęły decyzję o jej zamknięciu.
Upór władz i właścicieli zachodniopomorskich pensjonatów doprowadził jednak do przejęcia torów i obecnie zabytkowa lokomotywa jeździ między Pogorzelicą a Trzęsaczem. Dołożono również starań aby ubiegać się o unijne dofinansowanie inwestycji, wszystko się udało i od 1 czerwca 2011 roku rozpoczęto program, który miał za zadanie powołać kolej do życia. Na ten rok zaplanowano renowację torów i odrestaurowanie lokomotywy.
Wybrzeże zachodniopomorskie i Rewal posiadają wiele atrakcji oraz ciekawych miejsc. Nie musimy całego urlopu spędzać na plaży, możemy aktywnie spożytkować nasz wolny czas odkrywając uroki małych nadmorskich miast.

Każdy, kto zechce odwiedzić Rewal znajdzie tu doskonale przygotowaną bazę noclegową: hotele, kwatery, schroniska i pensjonaty nad morzem. Jest też wiele możliwości spędzania czasu wolnego.
---

Wachta - Rewal oferuje tanie noclegi nad morzem!

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz