Cyklady

Cyklady

Autorem artykułu jest Lidia Sproch

   

Cyklady- archipelag wysp na morzu Egejskim, 2,6 tys. km2. Nazwa archipelagu wzięła się od tego, że wyspy wchodzące w skład archipelagu tworzą rodzaj pierścienia wokół wyspy Delos, uznawanej za świętą. Każda z wysp ma swój charakter i tradycje. Zwiedzenie każdej z wysp dostarcza wielu wrażeń.
 Wyspy te wyróżniają się znacznie od innych wysp jońskich, swoimi zwyczajami i oryginalnością. To co łączy poszczególne wyspy to rzeźba terenu, są to w większości tereny górzyste i skaliste, a także charakterystyczna zabudowa, białe domy w stylu kubistycznym. Region ten podobnie jak inne części Grecji jest atrakcyjny pod względem turystycznym. Turystyka rozwijała się na każdej z wysp na różnym poziomie i w różnym tempie. Mieszkańcy wysp w większości posługują się językiem angielskim, co znacznie ułatwia porozumiewanie się z turystami. Tylko w nielicznych małych miasteczkach i pewnych częściach wysp mieszkańcy zachowali swój tradycyjny grecki język i zwyczaje, dziś te miejscowości są najatrakcyjniejsze dla przybywających tu turystów.

Wyspy, które cieszą się tutaj dużą popularnością to: Paros, Naksos, Thira. W sierpniu i lipcu plaże tych wysp są przepełnione. Są to typowe regiony nastawiane na turystykę z bardzo dobrze rozwiniętą bazą noclegową. Wśród wysp tworzących Cyklady są również takie na których możemy cieszyć się samotnością i większym spokojem są to: Sikinos, Kithnos, Kimolos, Anafi oraz małe wysepki znajdujące się wokół wyspy Naksos. Warto zwiedzić również wyspę Tinos, na której znajduje się jeden z głównych ośrodków kościoła katolickiego w Grecji oraz Siros mającą jedną z najpiękniejszych na archipelagu wysp, zamieszkiwaną przez katolików. Pod względem komunikacyjnym Cyklady maja dobrze rozwiniętą sieć połączeń z Kretą i innymi sąsiednimi wyspami.

Wyspa Kea - należąca od archipelagu Cyklad jest jedna z wysp położonych blisko lądu. Jest to jedno z głównych miejsc odwiedzanych latem przez Ateńczyków. Zatrzymują się w miejscowościach typowo turystycznych i przystosowanych do ich obecności. Istnieją jednak na wyspie takie miejsca gdzie, zachowały się tradycyjne zwyczaje i gdzie można odnaleźć spokój. Kea podobnie jak inne wyspy archipelagu jest skalista, osobliwościami wyspy są rosnące tu piękne gaje dębowe i migdałowe. Do IV wieku nim Siros stał się głównym portem Grecji, funkcje taką pełniła Kea jej porty były jednymi z najważniejszych w całej Grecji.

Wyspa Sifnos - leżąca w południowej części archipelagu należy do jednych z najatrakcyjniejszych wysp w tym rejonie. Wyspę charakteryzuje jednolita i zadbana zabudowa jej obszar jest dobrze wykorzystany i zagospodarowany co podnosi jej walory krajobrazowe. W okresie letnim szczególnie w sierpniu przyjmuje ona największa liczbę turystów głównie z Włoch, Grecji i Francji. Turystów przyciąga na wyspę również niesamowita atmosfera, tradycyjna kuchnia, a także wciąż żywe tradycje i zwyczaje. Jest również ciekawym miejscem do pieszych wędrówek.

Wyspa Tinos - kolejną ciekawą wyspą Cyklad jest Tinos. Osobliwością tej wyspy jest Pnangia Evangelistria - świątynia zbudowana w 1822 roku w miejscu odnalezienia cudownej ikony posiadającej moc uzdrawiającą.

Wyspa Mykonos - wyspa należy bez wątpienia do najchętniej odwiedzanych wysp archipelagu. Znajduje się ona na drodze do Delos. Położenie wyspy powoduje że posiada ona połączenia z Wielką Brytanią i Atenami to sprawia że region ten jest jednym z najatrakcyjniejszych turystycznie, co roku przyjeżdża tu około 800 tys. turystów. Podobnie jak na innych wyspach tak i tu ciekawa jest architektura, krajobrazy z specyficznymi dla wyspy wiatrakami, kapliczkami i kościółkami.

Wyspa Delos - Z pośród wszystkich wysp Cyklad, wyspa Delos słynie z ogromnej ilości zabytków pochodzących z czasów starożytnych, związane jest to z funkcja jaka pełniła wyspa w starożytności - centrum handlowego, usługowego i kulturalnego antycznej Grecji. Głównym miastem wyspy jest miasto Mykonos. W południowej części znajduje się góra Kinthos, z której szczytu można zobaczyć całe Cyklady.
---
https://www.luna90-podrozemarzen.blogspot.com
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Co warto zobaczyć w Paryżu ?

Kornwalia - niezwykły zakątek Europy

Hawaje - Honolulu