Dominikana - archipelag Wielkich Antyli

Dominikana - archipelag Wielkich Antyli

Autorem artykułu jest Lidia Sproch

Dominikana jest państwem wyspiarskim leżącym na Oceanie Atlantyckim, we wschodniej części Karaibów. Dominikana jest górzystą wyspą pochodzenia wulkanicznego. 
W pobliżu wulkanów znajduje się szereg gorących źródeł, w tym drugie na świecie pod względem wielkości - Boiling Lake.
Dominikana to przede wszystkim raj dla spragnionych słońca, pełen niekończących się gajów palmowych. Wakacje w tym kraju urzekają bogactwem oraz różnorodnością tropikalnej, dziewiczej roślinności.

Wszystko jest fascynujące, egzotyczne. Piękne plaże z miękkim piaskiem, fantastyczna woda o niespotykanej barwie, kwiaty o zadziwiającej kolorystyce i intensywności barw, i skrzydlaci mieszkańcy wyspy, wśród których najbardziej są popularne papugi o dźwięcznej nazwie cotica. Warto uczestniczyć w karnawale, gdzie dominują rytmy latynoskiej samby, a korowody tancerzy w wielobarwnych strojach, maskach i pióropuszach przemierzają ulice wszystkich miast. Karnawał świętuje się tutaj zarówno zimą (27 lutego), jak i latem (16 sierpnia).
Stolicą wyspy jest Santo Domingo, a walutą dominikański peso (DOP), wymienialny tylko na terenie wyspy.

Republika Dominikańska to kraj, który oferuje miłośnikom nurkowania wspaniały podwodny raj - ponad 1000 km cudownego wybrzeża, rafy koralowe, wraki starych galeonów i pirackich statków. W wodach Republiki Dominikańskiej można znaleźć niezliczoną ilość pirackich statków, które zatonęły podczas przepływania przez Karaiby. Republika Dominikańska oferuje cudowny podwodny świat z pięknymi wodami, błyszczącymi rafami koralowymi, tajemniczymi jaskiniami i zachwycającą fauną.
Południowe wybrzeże Republiki Dominikańskiej jest domem pięknych różnokolorowych korali, ryb i tajemniczych jaskiń. Na wschód od stolicy Santo Domingo i blisko Boca Chica znajduje się Podwodny Park Narodowy La Caleta. Do nurkowania jest przeznaczone ponad 1500 km kw. i istnieje możliwość nurkowania aż na głębokość 182 m. Region La Caleta zachwyca wszystkich fascynujących się rafami i różnokolorowymi rybkami.

Republika Dominikany leży w strefie klimatu tropikalnego. Najcieplej jest w okresach grudzień-luty i lipiec-wrzesień. Wtedy też przypada szczyt sezonu turystycznego. Podczas pozostałych miesięcy temperatury są nieco niższe. Jest to najlepsza pora na zwiedzanie wyspy oraz przyjemny wypoczynek i rozkoszowanie się słońcem i plażą. Między czerwcem a wrześniem trwa pora deszczowa i zdarzają się huragany. Co prawda są one rzadkie, ale warto, wybierając się wtedy na wakacje, sprawdzić prognozy pogody.

CIEKAWOSTKI DOMINIKANY:
Dominikana jest jednym z niewielu krajów na świecie, gdzie wydobywa się i zbiera bursztyn. Kamienie z Dominikany często zawierają zatopione w nich owady. W miesiącach jesiennych i zimowych u wybrzeży Dominikany można spotkać wieloryby Humbaki, które odwiedzają ciepłe wody Morza Karaibskiego, aby odbyć gody.

Szata roślinna jest zróżnicowana, co wiąże się z urozmaiconą rzeźbą terenu i lokalnymi warunkami klimatycznymi. Wilgotne tereny, jakimi są przede wszystkich dowietrzne stoki gór oraz niziny, porastają lasy tropikalne wiecznie zielone, gdzie występuje wiele gatunków drzew, takich jak mahoń czy heban, a także palma królewska. Palmy są powszechne na Dominikanie, szczególnie w regionach nadbrzeżnych. Bardziej suche, wyżynne regiony porasta sawanna, a miejscami także pustynia.

Fauna Dominikany
Bogaty jest świat ptaków, zarówno morskich, jak i lądowych. Charakterystyczne dla Dominikany jest występowanie dużych stad flamingów nad jeziorem Enriquillo. Ciekawostką jest występowanie w lasach zdziczałych kóz i krów, które zostały przywiezione przez kolonistów. W wilgotnych lasach występują liczne gady, głównie węże. Wody przybrzeżne obfitują w liczne gatunki zwierząt morskich jak delfiny, skorupiaki i wiele gatunków ryb. Utworzono 9 parków narodowych oraz rezerwaty, a łączna powierzchnia terenów chronionych zajmuje 20% Dominikany.
---
https://www.luna90-podrozemarzen.blogspot.com
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Co warto zobaczyć w Paryżu ?

Kornwalia - niezwykły zakątek Europy

Hawaje - Honolulu