sobota, 7 lipca 2012

Parlez-vous francais?

Parlez-vous francais?

Autorem artykułu jest Marcin Górski

Francja jest podzieloną na 22 regiony Republiką. Każdy z nich jest niezwykle cenny i atrakcyjny turystycznie. Francuzi jednak najbardziej są dumni z Paryża, a przecież bez Paryża, Francja nie mogłaby wręcz istnieć.
Aby lepiej poznać Francuzów najlepiej jest wtopić się w ich tłum siadając na przykład z bagietką i serem na skwerze lub chociażby wstąpić do paryskiego metra. Mimo, że cały świat postrzega ten naród, jako snobów, zachwycą nas Francuzi wysoką kulturą bycia, którą warto się zarażać. Mają oni poza tym ogromne i zresztą słuszne poczucie własnej wartości, a głównie dzięki urodzonym tu wspaniałym i o światowej sławie malarzom, literatom, filozofom, muzykom…
Francja
Nie można się chwalić, że się było we Francji nie wstępując oczywiście do Paryża, nie zwiedziwszy Luwru, przecudownej gotyckiej Katedry Notre Dame, bazyliki Sacre-Ceur, nie odwiedzając najsłynniejszego cmentarza Pere-Lachaise, na którym m.in. pochowany jest Fryderyk Chopin i Edith Piaf, nie przechadzając się brzegami Sekwany i Polach Elizejskich, nie zaglądając do Wersalu no i nie zobaczywszy Wieży Eiffla i Łuku Triumfalnego, nowoczesnego Centrum Pompidou, no i sławnego Moulin Rouge.
Są to najważniejsze miejsca, do których we francuskiej stolicy trzeba wręcz dotrzeć.
A co poza tym można tu robić? Otóż ile byśmy nie poświęcili Paryżowi czasu, zawsze pozostanie coś jeszcze do zobaczenia. A tak na marginesie należy on do miast, do których się najczęściej wraca. Doczepia się mu też etykietę, że jest miastem dla zakochanych. Faktycznie oblężenie tychże przeżywa w okresie ich święta, czyli Dnia Świętego Walentego.
Paryż naszpikowany jest wspaniałymi muzeami, z których najważniejszym, najbogatszym, a także cenionym przez cały świat jest wspomniany Luwr.
Zobaczymy w nim ponad 35 tysięcy zbiorów, wśród nich zarówno starożytnej, jak i nowożytnej sztuki. Wszystkie dzieła są cenne, a wśród nich znajdują się Nike z Samotraki, stela z kodeksem Hammurabiego i Mona Lisa Leonarda da Vinci. Trzy piętra nowatorskiego architektonicznie Centrum Pompidou, na których to mieści się Muzeum Sztuki Nowoczesnej, poleca się jej zagorzałym amatorom. Dominują tu ekspresjonizm, surrealizm i kubizm.
Francuskiego ducha odnajdzie się też w innych miastach tego kraju. Wiele przewoźników lotniczych oferuje z Polski tanie loty do Francji, m.in. do drugiego pod względem wielkości miasta Marsylii, czy też wpisanego na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO Lyonu, w którym zobaczyć jeszcze można ruiny rzymskich budowli, albo też do położonej na Lazurowym Wybrzeżu Nicei, czyli znanego i oferującego wspaniałą rozrywkę kąpieliska morskiego. Gdziekolwiek we Francji nie dotrzemy, nie zapominając oczywiście po drodze o Paryżu, będziemy tym europejskim państwem niezwykle zachwyceni.
---
tanie loty
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz