piątek, 27 lipca 2012

Dumna piękność na północy: Hamburg

Dumna piękność na północy: Hamburg

Autorem artykułu jest Lidia Sproch
 Brama do świata, piękność, perła północy: zielone miasto nad wodą nie bez powodu uchodzi za jedno z najpiękniejszych w Niemczech. Nawet zwykle bardzo powściągliwym z natury hanzeatyckiego miasta trudno jest ukryć dumę ze swojej metropolii. 
Swoją atmosferą i nadmorskim urokiem Hamburg oczaruje każdego, kto był tu choćby raz.
Właściwa nazwa to: Wolne i Hanzeatyckie Miasto Hamburg. Drugie co do wielkości miasto w kraju i największy port Niemiec. Leży na północy nad rzeką Łabą, 110 km od jej ujścia do Morza Północnego.
Hamburg jest miastem bardzo starym i pamięta czasy samego Karola Wielkiego, który je na początku IX w. założył. W średniowieczu było jednym z najważniejszych członków Hanzy.

Miasto superlatyw
Hamburg jest drugim co do wielkości miastem w Niemczech, oferującym swoim gościom wyjątkowe atrakcje: kultura i sztuka z najwyższej półki, światowe hity musicalowe, cudowne muzea, ambitne i ciekawe spektakle teatralne, widowiska operowe, jeden z najlepszych zespołów baletowych świata, doskonała gastronomia, ekskluzywne sklepy, ekscytujące życie nocne i zabytki, jakich dostarczyła 1200-letnia historia miasta. Hamburg jest miastem młodym, nowoczesnym, przyjaznym i kosmopolitycznym, które jest jednocześnie pełne kontrastów. Każdy zakątek Hamburga wygląda inaczej, a mimo to wszystko łączy się w jedną, harmonijną całość: z jednej strony barwna dzielnica St. Pauli wraz z Reeperbahn, najbardziej grzeszną ulicą na świecie. Z drugiej strony porządna i bogata dzielnica Blankenese z szacownymi willami.

Albo centrum miasta – jedyne, które leży nad jeziorem – Alstersee. Większe, zajmujące obszar 160 hektarów jezioro, nazywane Außenalster („zewnętrznym Alsterem”), jest prawdziwym rajem dla amatorów żagli i kajaków. To tereny wypoczynkowe mieszkańców Hamburga, które leżą najbliżej miasta i są doskonałym miejscem do relaksu lub zwyczajnego leniuchowania. Tak samo jest zresztą też nad mniejszym jeziorem, Binnenalster („wewnętrznym Alsterem”), znajdującym się w sercu miasta. A nad jeziorem czekają kawiarnie, sklepy oraz ekskluzywny pasaż handlowy i promenada Jungfernstieg.

Starówka, port, targ rybny: to, co trzeba koniecznie zobaczyć
Dla wielu to właśnie starówka stanowi esencję miasta. Przenosi gości w czasy, gdy zamożni kupcy robili tutaj doskonałe interesy na handlu kawą, herbatą i przyprawami korzennymi.

Zawsze jednak to wycieczka po porcie, która zaczyna sie przy nabrzeżu Landungsbrücken, jest absolutną atrakcją każdej wizyty w Hamburgu. Stąd już tylko jeden krok do starego tunelu pod Łabą (Alter Elbtunnel): charakterystyczna, kopulasta budowla mieści maszynerię obsługującą cztery ogromne windy, transportujące od 1911 roku zarówno ludzi, jak i pojazdy na głębokość prawie 24 metrów. Następnie tunel prowadzi na drugi brzeg Łaby do dzielnicy Steinwerder.

Stąd rozpościera się panorama Łaby z widokiem na Hafenrand, katedrę św. Michała (zwaną tu potocznie „Michel”) i trzy przycumowane w porcie zabytkowe statki-muzea. W każdą niedzielę o świcie handluje się tutaj świeżymi rybami i nie tylko – to prawdziwe zakupowe przeżycie z rodzaju tych niezapomnianych.

The Beatles i Hamburg
Niezapomniani są również The Beatles: na początku lat 60 ubiegłego wieku chłopcy z Liverpoolu szturmem zdobyli Hamburg swoimi trwającymi niekiedy nawet po osiem godzin występami w legendarnym klubie Star-Club. Na placu prze katedrą św. Pawła (St. Pauli) znajduje się spektakularny pomnik-instalacja, mający przypominać, że właśnie w Hamburgu „Fab Four“ rozpoczęli swoją karierę: wielka, okrągła płyta z granitu, która wygląda jak winylowa płyta grająca. W jej rowkach są zatopione paski z nierdzewnej stali z wygrawerowanymi około 70 tytułami piosenek grupy. Specjalne oświetlenie sprawia wrażenie, że płyta się kręci. Zainstalowane na ziemi lampy oświetlają figury – wykonane ze stali szlachetnej kontury Johna, Paula, George`a i Ringo. Nieważne, czy jest się fanem Bitelsów, czy nie: fanem Hamburga jest się tutaj zawsze.

Przechadzki i spacery po ogrodzie botanicznym Planten und Blumen
Jeden z najbardziej ulubionych parków hamburczyków, który ma do zaoferowania o wiele więcej, niż tylko rośliny i kwiaty. Oprócz flory i fauny oraz zadbanych trawników, pawilonu tropikalnego, ogrodu aptecznego, strumyków i jeziorek można tu udać się do japońskiej herbaciarni, pospacerować po przepięknym ogrodzie różanym, pojeździć na rolkach i na kucykach - przy czym ta ostatnia propozycja jest w zasadzie zastrzeżona dla dzieci. Ale pograć w minigolfa i poskakać na trampolinie mogą też i więksi. Dla tych ostatnich są również miłe ogrodowe knajpki, a dla wszystkich razem cowieczorny romantyczny świetlny koncert nad wodą.
---
https://www.luna90-podrozemarzen.blogspot.com
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz