czwartek, 19 lipca 2012

Kulinarne podróże przez Japonię

Kulinarne podróże przez Japonię

Autorem artykułu jest karol

Czy ktoś wie, jak można usiedzieć w domu i nigdzie nie podróżować? Podróże nie tylko kształtują ludzką świadomość, ale również umożliwiają poznanie rzeczy i zjawisk, których nigdy się nie zazna, siedząc w domu na miejscu.
autor: http://www.flickr.com/photos/marcveraart/Wielę różnych kierunków podróży i łatwość przemieszczania się w dzisiejszych czasach powodują, że zwiedzanie i poznawanie innych kultur nabrało tak naprawdę zupełnie innego wymiaru.
Jeżeli można polecić szczerze wszystkim jeden cel podróży, to na pewno Japonia, która jest krajem, w którym nie tylko wiśnie kwitną. Kwitnie tam również gospodarka, zakwitają ludzie i kwitnie kultura, a najbardziej rozkwita kulinarna sztuka przygotowywania Sushi. Takiego, jakiego w Polsce nie zaznacie, ponieważ tajemnice tej kuchni znają wyłącznie najlepsi japońscy kucharze, natomiast  przepis  jest tam dopracowywany przez wiele lat i wiele następnych pokoleń.
japonnia
Jeżeli ktoś w Polsce lubi tę japońską kuchnię, to wybranie się w tamte rejony i poznanie tego naprawdę, od środka i w centrum może sprawić, że polubicie Sushi jeszcze bardziej, ale częściej będziecie przygotowywać je sami, a nie stołować się w restauracjach, które tylko szczycą się tym, że są japońskie. Oczywistością jest, że japońskie być nie mogą, no chyba, że założone zostały przez mieszkańca Japonii, wówczas możemy być pewni jakości oferowanego pożywienia.

autor: http://www.flickr.com/photos/avlxyz/
Przygotowywanie potraw Sushi zajmuje czasem długie godziny, ale ugotowanie dobrej zupy czy przygotowanie nori trwa krócej, aniżeli upieczenie kurczaka albo zrobienie rosołu. Nie zmienia to faktu, że fantastycznym przeżyciem będzie spróbowanie tej kuchni właśnie w jej samiuteńkim centrum.
W japońskich miastach takich jak Tokio czy Nagoja restauracji oferujących te potrawy jest mnóstwo, no ale przecież nie można się temu dziwić, skoro jest to ich kuchnia narodowa. To tak, jakby dziwiono się, że w naszym kraju jest dużo restauracji oferujących polską kuchnię. Tym bardziej, że w Japonii nie zaznamy raczej włoskich pizzerii, no oczywiście za wyjątkiem dużych metropolii, gdzie restauracje są przede wszystkim dla turystów.
No i cóż, nie można oczywiście nie spróbować tamtejszego alkoholu, czyli popularnego Sake. Zapewniam, że nie warto w tej kwestii przesadzać, ale spróbowanie nie musi oznaczać wcale delektowania się jednym kieliszkiem. Po kilku kieliszkach jesteśmy pewni, że będziecie w stanie zrealizować dowolny przepis Sushi, jaki sobie tylko wymyślicie.
--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz