wtorek, 3 lipca 2012

Egipt - Riwiera Morza Czerwonego

Egipt - Riwiera Morza Czerwonego

Autorem artykułu jest Lidia Sproch
  

Egipt to bez wątpienia kraj przygody. Wielkie połacie pustyni urozmaicone zielonymi oazami, kolorowy, podwodny świat oraz grobowce pełne labiryntów zachęcają do odkrywania tego kraju.
Egipt można zwiedzać na wiele sposobów.
Jest to bardzo bogate turystycznie państwo. Oferuje niezapomniany odpoczynek w miejscowościach położonych nad morzem, rejsy po rzece Nil oraz zwiedzanie starożytnych budowli. Można również wybrać się na wycieczkę po pustyni nie tylko wielbłądem. Egipt posiada bardzo dobrze rozbudowaną bazę hotelową i gastronomiczną, zarówno jeśli chodzi o obiekty luksusowe, jak i urokliwe hoteliki położone nieco na uboczu, z dala od dużego zgiełku. Złociste plaże Morza Śródziemnego i Czerwonego należą do najpiękniejszych na świecie.

Morze Czerwone oddalone jest od Kairu o kilka godzin jazdy autem. Temperatura wody zawsze przewyższa 19 stopni Celsjusza. Kolor wody jest niepowtarzalnie ciemnoniebieski, a u wybrzeży lazurowy lub nawet turkusowy. Odcienie zawdzięczane są rafom koralowym, które znajdują się zaledwie pół metra pod powierzchnią wody.

Terytorium Egiptu leży właściwie na dwóch kontynentach. Północną część kraju oblewają wody Morza Śródziemnego, a wschodnią Morza Czerwonego. Tutaj też znajduje się najchętniej odwiedzany przez turystów pas wybrzeża określany mianem Riwiery Morza Czerwonego. Językiem panującym w Egipcie jest arabski, ale coraz częściej można porozumieć się po angielsku, szczególnie w większych kurortach.

Z wielkiej liczby zabytków szczególnie warto zobaczyć piramidy w Gizie, monumentalną świątynię w Abu Simbel wzniesioną przez Ramzesa II czy też bogaty w starożytne budowle Luksor.

Luksor – perła Egiptu

W południowej części starożytnych Teb zachowało się magiczne miejsce pełne historii. Leżący nad prawym brzegiem Nilu Luksor przepełniają wspaniałe dzieła ludzkich rąk z zamierzchłych czasów. Jest to niewątpliwie zakątek stworzony do prezentowania światu wspaniałości egipskiej cywilizacji. Na turystów żądnych estetycznych wrażeń czekają ruiny świątyni w Karnaku i w Luksorze, a także Muzeum Luksorskie. Przewodnicy prowadzą wycieczki przez niezliczone świątynie i krypty, pośród pradawnych posągów. Jedną z proponowanych tras jest dolina o majestatyczniej nazwie Dolina Królów, a także Dolina Królowych.

W okolicach Luksoru od 2002 r. turyści mogą podziwiać rekonstrukcję Świątyni Hatszepsut zwanej Świątynią Milionów Lat. Świątynia w dużym stopniu jest wkomponowana w skałę. Uwagę przyciągają posągi Hatszepsut, która była władczynią starożytnego Egiptu. W Luksorze trudno przejść obojętnie obok kolosów Memnona. Kwarcytowe posągi faraona Amenhotepa III osiągają niemal 18 m i każdy z nich waży jakieś 800 ton.

Piramidy w Gizie
Do tego dużego miasta turystów przyciąga tajemnica piramid. Tysiące ludzi zadziwia perfekcja, z jaką piramidy zostały wykonane, odpowiedni kąt nachylenia i równość ścian. Kolejną zagadką jest trwałość tych budowli, które stoją niewzruszone od tysięcy lat opierając się wiatrom, burzom piaskowym i wilgoci. Przy grobowcu Chefrena mieści się jeszcze jeden powód, dla którego turyści tłumnie przybywają do Gizy, jest nim olbrzymi posąg mitycznego Sfinksa.
---
https://www.luna90-podrozemarzen.blogspot.com
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz