Dwa oblicza Stambułu

Dwa oblicza Stambułu

Autorem artykułu jest Lidia Sproch
 Stambuł to miasto-pomost łączące Europę i Azję, Zachód i Wschód, cywilizację i egzotykę. 
Część europejską z azjatycką łączy most Ataturka. W Stambule nie warto tracić czasu na odpoczynek,  za dużo jest zwiedzania.
Stambuł liczy aż 12 milionów mieszkańców, jest największym miastem w Turcji.
Aby otrzymać doskonały obraz miasta, zwiedzając Stambuł warto odwiedzić obie części metropolii, zarówno tą zabytkową, jak i tą współczesną.

U stóp Wielkiego Kościoła
Hagia Sophia to jeden z największych przykładów żyjącej biznatyjskiej kultury. Monumentalna bazylika poświęcona Mądrości Bożej, została wzniesiona w latach 532-537. Pierwotnie wzorowana na bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie, w XVI w. stała się meczetem. Obecnie w bazylice znajduję się muzeum, które zdecydowanie warto odwiedzić, chociażby dla wspaniałych mozaiek, marmurowych kolumn i wykładzin, które zdobią wnętrze.

Naprzeciw bazyliki stoi meczet Ahmed Camii zwany Błękitnym Meczetem od turkusowo-niebieskich fajansowych płytek. Jedyny na świecie z 6 minaretami, dlatego w Mekce dobudowano siódmy. Potężne kolumny z szarego marmuru nazywa się nogami słonia. Inną bajeczną budowlą jest pałac Topkapi Saray, dawna rezydencja sułtanów.

Można nacieszyć oko klejnotami ze skarbca imperium osmańskiego - cztery komnaty jak z groty Alladyna! Wieczorem oddech od zabytków zapewnia bujne życie nocne: kluby i lokale z egzotyczną atmosferą i tańcem brzucha.

Obcowanie z kulturą
W poszukiwaniu dobrej rozrywki warto wstąpić do Atatürk Cultural Center, nazywane często AKM (skrót pochodzi od tureckiej nazwy Atatürk Kültür Merkezi). To popularne, wielofunkcyjne centrum kultury w Stambule, jest jednym z czterech ośrodków pod opieką Najwyższej Rady Kultury, Języka i Historii Ataturk. W olbrzymim budynku znajduje się teatr, sala koncertowa, opera, kino oraz biblioteka licząca ponad 60,000 egzemplarzy książek i czasopism. Centrum Kulturowe Ataturk współpracuje z różnymi fundacjami oraz z zagranicą, dzięki czemu można zobaczyć w nim występy czy wystawy z całego świata. Ośrodek AKM mieści się na Taksim Meydanı, w europejskiej części Stambułu.

Grand Bazaar
Na liście miejsc obowiązkowych do odwiedzenie, zdecydowanie nie powinno zabraknąć Grand Bazaar, znanego równiez jako ‘Kapalicarsi’. Grand Bazaar,największy kryty market na świecie, z 60 ulicami na których znajduje się aż 5 tysięcy sklepów, przyciąga między 250 000 a 400 000 odwiedzających dziennie. Na bazarze można znaleźć różnorodne produkty od tureckich dywanów po wyroby z glazury, ceramiki, miedzi i mosiądzu, odzież ze skóry, bawełny i wełny, zdobione fajki, alabastrowe podpurki pod książki i popielniczki. Odwiedzając Kapalicarsi obowiązkowo trzeba nabyć ‘Sherazat’, pięknie wykonaną, turecką chustę i koniecznie nie można zapomnieć o targowaniu, w tym tkwi cały sekret zakupów.
---
https://www.luna90-podrozemarzen.blogspot.com
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Co warto zobaczyć w Paryżu ?

Kornwalia - niezwykły zakątek Europy

Hawaje - Honolulu