sobota, 29 października 2011

Bułgarska Stara Płanina

To, że Bułgaria posiada wspaniałe plaże, a wybrzeże Morza Czarnego gwarantuje wyśmienite wczasy, wiedzą wszyscy. Natomiast nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że Bułgaria posiada wspaniale góry.

Jedne z nich to łańcuch górski Starej Płaniny położony na wschodzie Półwyspu Bałkańskiego. Pasmo ciągnie się na długości 560km od szczytu Vrashka Chuka znajdującego się na granicy bułgarsko-serbskiej, przez centralną Bułgarię aż do przylądka Emine nad Morzem Czarnym. Góry Starej Płaniny odgrywały zawsze istotną rolę w życiu i rozwoju kultury i tradycji bułgarskiego narodu.

Ma tu swe źródła wiele rzek, które płyną bądź w kierunku Dunaju, bądź do Morza Czarnego lub Egejskiego. W zbudowanych z wapienia częściach masywu powstały liczne jaskinie i pieczary, a w niektórych z nich płyną podziemne rzeki i biją źródła. Wiele istniejących tam jaskiń było zamieszkanych już w czasach przedhistorycznych, jak np. jaskinia Baczo Kiro w pobliżu Drianowa.

Dogodne warunki klimatyczne dają możliwości rozbudowania w wyższych partiach gór bazy turystycznej i uzdrowiskowej. Liczne, pięknie położone w górskich dolinach lub kotlinach miasteczka, takie jak np. Bełogradczik, Berkowica, Etropole, Tetewen, Trojan czy Koteł, są jednocześnie znanymi ośrodkami turystyki, zarówno dzięki otaczającej je przyrodzie, jak i fascynującej przeszłości. Oferują różnorodne zakwaterowanie, które może nie gwarantuje tak wysokiego poziomu jak Słoneczny Brzeg apartamenty, ale są to kwatery stosunkowo tanie i na całkiem przyzwoitym poziomie. Warto więc zastanowić się, czy tym razem decydując się na wczasy w Bułgarii nie wybrać się na zdobycie kilku szczytów Starej Płaniny.

Najwyższym z nich jest Botev o wysokości 2376m n.p.m., zlokalizowany w Parku Narodowym Centralnych Bałkanów. Na szczyt prowadzi kilka szlaków turystycznych, które zaczynają się w miejscowościach Kalofer, Karlovo i Aprilci. Trzeba pamiętać, że trasy nie należą do łatwych i zanim wybierzemy się na zdobycie tego najwyższego szczytu Starej Płaniny, warto wcześniej się do tego przygotować.
.

--

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz