sobota, 29 października 2011

Malta, wakacyjna wyspa

Malta jest małym, wyspiarskim państwem obejmującym archipelag niewielkich wysp porozrzucanych pomiędzy Sycylią a Afryką. Największa z nich to Malta, najmniejsza Comino. Malta pozbawiona gór i jezior, z niewielką ilością piaszczystych plaż jest rokrocznie odwiedzana przez miliony turystów dzięki kilku innym czynnikom.

Kraj ten posiada dwa niezaprzeczalne atuty- historia i przyroda. Ma wszystko, czego oczekują turyści- słoneczne dni, czego może zabraknąć osobom, które zdecydowały się na noclegi w Kołobrzegu, przejrzyste morze, poprzecinane rozpadlinami wybrzeża, okazałe budowle historyczne, gościnność tutejszych mieszkańców. Dzięki bogatej infrastrukturze noclegowej można tu znaleźć zakwaterowanie w bardzo atrakcyjnych cenach i bardzo różnorodne. Szeroki wachlarz propozycji spędzania aktywnie czasu przyciąga wielu miłośników sportów wodnych.

Wspaniały port i strategiczne położenie przyciągały wielu osadników i zdobywców- na początku Kartagińczyków, później Greków, Rzymian i Bizantyjczyków. Kolejni byli Arabowie, a następnie Normanowie. W XVI wieku wyspa trafiła pod jurysdykcję zakonu joannitów, którzy pod nazwą kawalerów maltańskich przez kilka stuleci władali wyspą, broniąc ją przed najazdem Arabów i Turków. Malta niepodległość uzyskała dopiero w 1974 roku.

Stolica Malty, La Valletta to miasto zbudowane w XVI wieku, które niewiele się zmieniło od tego czasu. Po świetności zakonu kawalerów maltańskich pozostało wiele zabytków, jak fortyfikacje czy dawny pałac wielkiego mistrza. Najwspanialszym kościołem wzniesionym przez nich jest katedra św. Jana- z barokową fasada i wnętrzami wypełnionymi bogactwem kształtów i barw. Jednak najbardziej charakterystycznymi budowlami są kwatery rycerskie zwane oberżami- bardziej przypominają arystokratyczne pałace niż miejsca modlitw i spotkań zakonników.

Największe resorty turystyczne na Malcie to Sliema, Qawra, Bugibba i St. Julian's. Maltańczycy korzystając z faktu, iż słońce świeci tu przez ponad 300 dni w roku wybudowali dziesiątki hoteli w najpiękniejszych zakątkach wyspy. Na turystów czekają malownicze rybackie wioski, skaliste wybrzeża i krystalicznie czysta woda, która przyciąga miłośników nurkowania.

--

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz