czwartek, 27 października 2011

Wycieczka w Góry Smocze

Autorem artykułu jest Africarpa


Relacja z wycieczki do Gór Smoczych w RPA. Odwiedziliśmy tam Par Narodowy Royal Natal uważany za najbardziej malownicze miejsce ze względu na długie urwiate skały i wysokie, skaliste szczyty.

Strong>Po zwiedzeniu Kapsztadu i Parku Krugera, postanowiliśmy odpocząć w Górach Smoczych. Zamieszkaliśmy w 6 osobowym domku w Drakensville Resort, jakieś 30 km na południe od Harrismith, w pobliżu granicy z Lesotho. Miejsce to mogło służyć jako baza wypadowa do pobliskiego Parku Narodowego Royal Natal w Górach Smoczych, uważanego za najbardziej malownicze miejsce w tym paśmie że względu na łańcuchy urwistych skał i wysokie szczyty biegnące wzdłuż granicy z Lesotho. Najwyższy szczyt w Parku Narodowym Royal Natal to Mont aux Sources (Źródlana Góra wysoka na 3282 m. n. p. m.). Jak nazwa wskazuje, wypływają z niej trzy rzeki Elands, Western Khubedu (w niższym biegu zwana Oranje) oraz Tugela. Na szczyt wiedzie dwugodzinny stromy szlak wymagający w kilku miejscach użycia łańcuchów. My zwiedziliśmy charakterystyczne pasmo zwane Amfiteatrem, czyli wysoki, półokrągły klif o długości 8 km. Pasmo to rzeczywiście wygląda niczym gigantyczny amfiteatr. Robi wrażenie i przez miejscowych jest uważany za ósmy cud świata lecz to jest chyba przesada. Kilka kilometrów od źródła, rzeka Tugela zamienia się w dwukilometrowy ciąg kaskad spływających na dno doliny. Tworzą one wodospad Tugela (ok. 950 m wysokości), drugi pod względem wysokości na świecie.

Wędrowaliśmy doliną rzeki Tugeli i trochę wspinaliśmy się trwało to jeden cały dzień. Aktualnie tylko teoretycznie jest to wodospad. Wybudowano zaporę, która zupełnie odcięła wodę. Na przejście Amphiteatre górą potrzeba ok. 3 dni. Wejście na górę stwarza niepowtarzalną okazję zajrzenia do Lesotho (granica biegnie granią). Trzeba koniecznie zabrać paszport! Każdego dnia grań Amphiteatre może zwiedzać najwyżej 50 osób. Do innych atrakcji parku należy kilka jaskiń z malowidłami naskalnymi. Na niżej położonych terenach, na wschód od Parku Royal Natal, można zwiedzić rezerwat zapory Spioenkop. Teren gęsto porośnięty akacjami, z samej zapory roztacza się wspaniały widok na strzeliste szczyty uKhahlamba-Drakensberg. W Rezerwacie żyje mnóstwo różnych gatunków ssaków i ptaków a państwowy ośrodek wypoczynkowy nad zalewem oferuje wiele możliwości uprawiania sportów wodnych. Chodzenie po górach jest bardzo męczące, dlatego jeden dzień pobytu musieliśmy przeznaczyć na odpoczynek przy basenie. Następnym punktem naszej wyprawy był już Johannesburg i powrót do Polski.

Widok na Przełęcz Sani w Górach Smoczych.

Waldemar Delekta, podróżnik i miłośnik Afryki.
Właściciel biura podróży Africangamesafari, organizującej tanie wycieczki do Afryki.

--

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz