czwartek, 15 marca 2012

Szydłowiec – miejsce warte odwiedzin!

Szydłowiec – miejsce warte odwiedzin!
Na naszym portalu przedstawiamy zachwycające zabytki Szydłowca jak i również okolic: zabytki, zamek Odrowążów w Chlewiskach, pomniki przyrody itp.. Opowiadamy o dawnych dziejach jak i również współczesności tego pięknego miejsca. Miasteczko Szydłowiec jest miejscem względnie starym.
Pierwotne informacje o nim pochodzą z czternastego wieku (czasy panowania Kazimierza Wielkiego) a, także związane są nieodłącznie z rodziną Odrowążów, którzy sprawowali władzę nad pobliskimi miejscowościami. Początki Szydłowca (a, także jego nazwa) związane są z handlem a, także wyrobem tkanin. Nasza miejscowość stanowiła niewielką osadę targową , która stała się miejscem zaopatrzenia dla znajdującego się nieopodal większego grodu. Toteż twierdzi się, że nazwa Szydłów symbolizuje zwyczajnie osadę zamieszkaną przez krawców a, także wytwórców tkanin.
Podług spisu z 2009 r. Szydłowiec jest zamieszkiwany przez blisko 12 tysięcy mieszkańców, jacy do użytku mają na przykład starostwo, sądy oraz siedziby straży pożarnej jak i również komendę policji. Co ciekawe Szydłowiec nie posiada formalnego podziału na dzielnice, aczkolwiek ukształtowały się one wśród szydłowieckiej społeczności. I tak, w terminologii obywateli Szydłowca funkcjonują takie określenia osiedli jak na przykład Centrum, Praga, Nad Zalewem, Stara Wieś, Podzamcze, Polanki i tak dalej.
Szydłowiec usytuowany jest w południowej części Województwa mazowieckiego (mniej więcej 30 km od Radomia), w malowniczej zalesionej okolicy, sąsiadującej z Górami Świętokrzyskimi. Miasto Szydłowiec jest siedzibą powiatu szydłowieckiego jak i również gminy Szydłowiec. Miasteczko położone jest nad zjawiskową rzeką Korzeniówką, płynącą korytem przez Przedgórze Iłżeckie. Rzeka ta była jednym z ważniejszych czynników rozwoju Szydłowca na przestrzeni dziejów. Pałac Odrowążów zbudowany w 1135 roku przez Piotra Dunina herbu Łabędź, zalicza się do jednej z najbardziej wiekowych rezydencji ziemiańskich w W naszej ojczyźnie. Pałac ten jest częścią składową Posiadłości Manor House. W sąsiedztwie Dworu są dwa malownicze stawy oraz dodatkowo rezerwat przyrody.
Rezerwat jest jednym z najbardziej unikalnych historycznych parków w naszym kraju, z tej racji został wpisany do katalogu dziedzictwa narodowego. Szydłowiec to miasteczko przepełnione historią. Jest jednym z bardzo niewielu osad Mazowsza, które zachowały potężną część swojego pierwotnego rozkładu urbanistycznego. W Szydłowcu można odszukać sporo zabytkowych budynków potwierdzających jego bogatą historię. Szydłowiec dzieli od Chlewisk 9 kilometrów. Z okresu, kiedy mieszkali w nim rody Szydłowieckich i Radziwiłłów pozostało kilkanaście obiektów, np.: renesansowy budynek ratuszu i późnogotycki Kościół Św. Zygmunta. W gotyckiej siedzibie arystokratów – Pałacu Szydłowieckim, umiejscowione jest, wyjątkowe na europejską skalę, Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych.
Artykuł z serwisu Airstar.pl Promocja strony
Autor: Amanda

Podziel się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Dodaj artykuł na Airstar.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz