Ciekawostki i piękne miasta Portugalii

Ciekawostki i piękne miasta Portugalii

Autorem artykułu jest Lidia Sproch

  
   

Portugalia to kraj baśniowej atmosfery i tropikalnych ogrodów. Zachęca turystów swoją obfitością pod względem atrakcji turystycznych, zabytków i przepięknych, malowniczych krajobrazów.
Portugalia to niewielki kraj leżący na południowo-zachodnim skraju kontynentu europejskiego. Rocznie odwiedza go ok. 13 mln turystów, czyli więcej niż liczy on mieszkańców. Stolicą kraju jest Lizbona.

Lizbona
Lizbona znaczy Miła Zatoka. Do miasta wjeżdża się mostem najdłuższym w Europie. Z daleka majaczy gigantyczna statua Chrystusa Króla, taka sama jak po drugiej stronie Atlantyku w Rio de Janeiro. Trzeba zobaczyć Torre w Belem - fortecę na rzece Tag, wzniesioną dla obrony portu przed piratami, Pomnik Odkryć - kamienną karawelę z postawionymi żaglami, ze stojącym na dziobie Henrykiem Żeglarzem, Rossio - stare centrum. Warto zwiedzić najznakomitsze budowle religijne w Belem (Betlejem), m.in. klasztor Hieronimitów.
Lizbona położona jest na stromych wzgórzach. Stąd ciekawostką jest winda uliczna konstrukcji inżyniera Eiffla i zabytkowe tramwaje terkocące pod górę. Sporo wrażeń dostarczy przechadzka po średniowiecznej dzielnicy – Alfamy, której urok polega na autentyczności. Taras Largo das Portas do Sol to doskonałe miejsce na zrobienie zdjęcia z panoramą miasta w tle. Wysoko ponad miastem wznosi Castelo de Sao Jorze (zamek św. Jerzego).

Marfa, Sintra, Estoril
Słynące z malowniczych zamków, baśniowej atmosfery i tropikalnych ogrodów kurorty portugalskiej riwiery. Szczególnie Sintra to miasto wspaniałych pałaców, bajecznych rezydencji i bujnych ogrodów.

Algarve
Na południowym wybrzeżu Algarve można zrobić najlepszą wycieczkę linią kolejową. Większość trasy pomiędzy Lagos a Vila Real de Santo Antonio biegnie wzdłuż brzegu oceanu, a z okien pociągu rozciągają się przepiękne widoki.
Na Algarve, oprócz zatłoczonych plaż w okolicach Faro, znajdziesz porywające klify i odosobnione plaże w wioskach rybackich między Lagos a Sagres.

Porto
Jeden z najważniejszych ośrodków przemysłowych, z wielowiekową historią i pięknymi zabytkami. Użyczyło nazwy nie tylko słynnej marce wina, ale i samej Portugalii.
Malownicza dzielnica Ribeira położona jest wzdłuż rzeki. Przy brzegu zakotwiczone są łodzie – zwane rabelo, którymi dawniej transportowano beczki z winem.
Wino Porto zostało odkryte przed trzystu laty przez angielskich kupców, którzy handlowali z Portugalczykami, a będąc w podróży, eksperymentowali. Aby wino z doliny Duero nie kwaśniało, do szklaneczki dolewali brandy.

Fatima
Wielkie Sanktuarium Maryjne. Miejsce, gdzie 13 maja 1917 roku troje małych pasterzy pasących owce zobaczyło wśród gałęzi starego dębu Matkę Boską Różańcową. Setki tysięcy pielgrzymów modli się na placu przed bazyliką w rocznice objawień.

Tomar
Miasteczko znane jest z klasztoru Templariuszy (Klasztor Chrystusa - Convento de Cristo), który wpisany jest na listę UNESCO.

Sobreiro
Portugalia słynie ze żniw dębu korkowego, nazywanego sobreiro. Kapelusz z szerokim rondem, który daje dużo cienia, stąd ma właśnie nazwę. Po raz pierwszy okorowuje się dęby dwudziestoletnie, po raz ostatni stuletnie.

Tourade – walki byków
Pomimo sprzeciwów organizacji ochrony zwierząt, cały czas walki byków są popularną atrakcją. Ale w Portugalii korrida (zwana po portugalsku tourade) jest bezkrwawa. Torreador nie zabija zwierzęcia, musi je tylko złapać i unieruchomić na kilka chwil. A rogi byków osłania się drewnianymi kulkami, aby nie mogły kaleczyć.
---
https://www.luna90-podrozemarzen.blogspot.com
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Co warto zobaczyć w Paryżu ?

Kornwalia - niezwykły zakątek Europy

Hawaje - Honolulu