Cypr - wyspa, która zarówno łączy, jak i dzieli Wschód i Zachód

Cypr - wyspa, która zarówno łączy, jak i dzieli Wschód i Zachód

Autorem artykułu jest Lidia Sproch
Fort w Pafos na Cyprze (źródło: Wikimedia)

Cypr to trzecia pod względem wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym. Cypr jest bardzo zróżnicowany pod względem regionów. Można tu podziwiać przepiękną, półpustynną przyrodę, malownicze pasma górskie i winnice ciągnące się wzdłuż wybrzeża.

Cypr (Republika Cypryjska) - państwo położone we wschodniej części Morza Śródziemnego u wybrzeży Turcji, Syriii i Libanu.
Od 1 maja 2004 roku jest członkiem Unii Europejskiej. Nazwa wyspy wywodzi się od łacińskiej nazwy miedzi (cuprum), której Cypr w starożytności był głównym dostawcą.
Cypr jest również miejscem, gdzie możemy korzystać z kąpieli wodnych i uprawiać narciarstwo na stoku. Takich miejsc jest naprawdę niewiele na ziemi. Cypr jest wyspą, która zarówno łączy, jak i dzieli Wschód i Zachód. Wyspa ta składa się z bardzo różniących się od siebie regionów. Różnica ta dotyczy krajobrazu, podziału społecznego oraz politycznego.
Wschodnia część Cypru charakteryzuje się półpustynną przyrodą, natomiast zachód cechuje żyzność. Na południu do brzegu morza schodzą winnice, z kolei na północy aż do wybrzeża wznosi się pasmo górskie Karpas. Jak widać, tereny są znacznie zróżnicowane. Planując podróż na Cypr, zarówno do południowej jak i północnej części wyspy możemy dostać się promem lub samolotem.
Cypr północny ma bardzo łagodny klimat, dlatego jest najczęściej odwiedzany przez turystów. Idealnie nadaje się do całorocznego wypoczynku. Znajdują się tu złociste plaże oraz krystalicznie czyste morze, gdzie widoczność sięga 30 - 40m. Idealne warunki do nurkowania i uprawiania sportów wodnych przyciągają licznych turystów.
Wyspa ta należy do najcieplejszych regionów przestrzeni śródziemnomorskiej. Krystalicznie czysta woda, śródziemnomorski klimat zapewniają łagodną i wilgotną zimę, a potem suche i gorące lato. Słońce świeci tu przez 320 dni w roku.
Na Cyprze obowiązują 3 języki: grecki, angielski i turecki jako język urzędowy.

Fauna i Flora:
Podstawową szatę roślinną wyspy stanowią zarośla makii. Rosną tu także resztki lasów, w tym dębowych; w lasach występują cyprysy, sosny alpejskie i cedry libańskie. Świat zwierząt reprezentują m.in. liczne gatunki ryb morskich i skorupiaków, meduzy, ośmiornice oraz węże, jaszczurki i wiele ptaków.

Cypr to także: wyspa będąca symbolem miłości, której boginią była narodzona na niej mityczna Afrodyta; wspaniałe plaże; malownicze góry Troodos; pyszne wina; fascynujące zabytki; świetna zabawa i gościnni Cypryjczycy tworzą obraz wymarzonej, wakacyjnej wyspy.
---
https://www.luna90-podrozemarzen.blogspot.com
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Co warto zobaczyć w Paryżu ?

Kornwalia - niezwykły zakątek Europy

Hawaje - Honolulu