wtorek, 26 czerwca 2012

Szwajcaria w okresie letnim

Szwajcaria w okresie letnim

Autorem artykułu jest Lidia Sproch
  

Malownicze, górskie szczyty, na które z reguły można wjechać kolejkami i jeziora o turkusowej barwie wody, to niepowtarzalna sceneria dla udanego wypoczynku w Szwajcarii.
Szwajcaria położona w samym środku Alp jest wyjątkowym miejscem. Oprócz gór i najsłynniejszych szczytów, Szwajcaria posiada też około 7000 jezior, ponad 120 lodowców, niezliczone wodospady, wąwozy i rzeki, w tym jedne z największych w Europie, które tutaj biorą swój początek.


Jezioro i winnice
Szwajcarię odwiedzać można przez cały rok. Ciepła najlepiej szukać w południowym kantonie Ticino i w okolicy Jeziora Genewskiego. Region Jeziora Genewskiego jest jednym z najbardziej urozmaiconych w Szwajcarii. Na terenach Jury dominują rozległe łąki, tradycyjne rzemiosło i słynne marki zegarków. Nad jeziorem ulokowały się tętniące życiem, eleganckie miasta, a w Alpach możesz znaleźć wiele miejsc do uprawiania sportów z adrenaliną i urocze górskie wioski. Szczególnie atrakcyjne są szlaki wędrowne wśród wpisanych na Listę UNESCO, schodzących tarasami ku Jezioru Genewskiemu winnic Lavaux lub całkowicie bezpieczne spacery po lodowcu Les Diablerets.

Okres jesieni i lata to czas, kiedy Szwajcaria jest równie piękna, co zimą. W Szwajcarii możemy wtedy spędzić niezapomniane chwile. Będąc w Szwajcarii powinniśmy pokusić się o to, aby popływać w górskich jeziorach, powspinać się po górach, czy też wjechać na szczyt górski kolejką liniową, a dzięki temu móc zachwycać się wspaniałymi widokami.

Szwajcaria słynie z bardzo dobrej kuchni, znajduje się tam mnóstwo restauracji. W Szwajcarii możemy delektować się regionalnym winem, zwiedzimy fabrykę czekolady, a także sklep z serami. Warto wybrać się do Wallis, które słynie ze światowej kuchni i miejscowych przysmaków. Jedną z najsłynniejszych potraw jest raclette, gdzie bazą jest ser ściągany łopatką bezpośrednio na talerz. Wybierając się w listopadzie do Szwajcarii trzeba koniecznie udać się na spotkanie „brisolee” z grillowanymi kasztanami i serem. Wiosną spróbujmy szparagów z różnorodnymi sosami. Bardzo znane jest wino Ferndant, które posiada niezwykle łagodny aromat przepełniony owocami. Drugie wspaniałe miejsce wypoczynkowe to Gryzonia, gdzie odnajdzie się praktycznie każdy miłośnik przyrody, kultury i zwierząt.

Niewątpliwą atrakcją z pewnością będzie Szwajcarski Park Narodowy, w którym przejechanie się na Grand Canyon dostarczy wręcz niesamowitych wrażeń. Warto wybrać się na wędrówki po górach lub wsiąść do pociągu panoramicznego. Obecnie znajduje się tam niemal 70 tys. oznakowanych szlaków wędrownych.

W Leukerbad po całym dniu wędrówek, albo nawet po przejściu najtrudniejszej w Szwajcarii żelaznej drogi (via ferrata), odpoczynek przyniosą kąpiele w największym w Alpach kompleksie basenów termalnych. W tej uroczej, położonej na wysokości 1400 m miejscowości codziennie na powierzchnię wypływa prawie 4 mln litrów termalnej wody.                                   

Lucerna nad Jeziorem Czterech Kantonów to esencja Szwajcarii. Urocza starówka ze słynnym drewnianym Mostem Kaplicznym i współczesne budynki jak Centrum Kulturalno-Kongresowe KKL, przyciągają licznych turystów. Z przystani przy dworcu w rejs po jeziorze wyruszyć można ponad stuletnim bocznokołowcem. To podróż pełna niezwykłych widoków i historycznych wspomnień o czym opowiada Szlak Szwajcarii. Na górujący nad miastem szczyt Pilatus wjechać można najbardziej stromą na świecie kolejką zębatą.

Największe szwajcarskie miasto, Zurych, otoczone jest przez przyrodę. To metropolia nad wodą z widokiem na pokryte śniegiem Alpy. Woda w Jeziorze Zuryskim i rzece Limmat, jak i niemal w całej Szwajcarii, ma jakość wody pitnej i możesz się w niej kąpać z otwartymi z zachwytu ustami. Na niewielkiej, uroczej starówce zapraszają sklepy. To też miasto kultury i gastronomii. W dawnej dzielnicy przemysłowej Zurych West skupia się nocne życie. W miejscu dawnych hal produkcyjnych są modne kluby. Na górujący nad miastem szczyt Uetliberg co pół godziny z dworca głównego odjeżdża kolejka miejska. Z wieży na szczycie roztacza się niesamowity widok na okolicę.
---
https://www.luna90-podrozemarzen.blogspot.com
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz