niedziela, 24 czerwca 2012

Majorka

Majorka

Autorem artykułu jest Lidia Sproch
  
   

Majorka - największa w Archipelagu Balearów wyspa hiszpańska na Morzu Śródziemnym, o dł. ok. 100km i pow. 300km2. Jest jedną z najpopularniejszych wysp na świecie.
Tutaj "niebo jest jak turkus, morze jak lazur, góry jak szmaragd, powietrze jak w niebie". Tak pisał Fryderyk Chopin o tej przecudnej wyspie.
Głównym miastem i stolicą wyspy jest Palma de Mallorca. Jedna z najpopularniejszych wysp na świecie. Szacuje się, że na 600 tys. mieszkańców przypada 7 milionów turystów. Turystyka w tym kraju rozwinęła się na bardzo wysokim poziomie, mieszkańcy wyspy postawili na wysoki standard, dlatego na wyspie znajduje się bardzo dużo hoteli,  z czego większość to 3 lub 4 gwiazdkowe.
Restauracje, bary i tawerny również rozwijają swój przemysł gastronomiczny - na Majorce powstało ponad 2,5 tys. restauracji. Warto również odwiedzić cukiernię i popróbować słodkich przysmaków, jakie serwowane są na wyspie, np. przepysznych bułeczek pieczonych z ciasta francuskiego.

Na Majorce panuje łagodny klimat śródziemnomorski, średnia temp. latem wynosi 26-30 stopni, a zimą rzadko spada poniżej 10 stopni. Północne wybrzeże jest klifowe, ze słynnym Cap de Formentor, zachodnią część wyspy pokrywają majestatyczne góry, południowa część to długie, piaszczyste plaże, natomiast wschodnia część to śliczne małe zatoczki z cudownymi plażami, wciśniętymi w ląd.

"Jestem w Palmie między palmami, cedrami, kaktusami, oliwkami, pomarańczami, cytrynami, aloesami, figami, granatami itd.(...). Niebo jak turkus, morze jak lazur, góry jak szmaragd, powietrze jak w niebie. W dzień słońce, wszyscy letnio chodzą, i gorąco; w nocy gitary i śpiewy po całych godzinach. Balkony ogromne z winogronami nad głową; mauretańskie mury. Wszystko ku Afryce, tak jak i miasto, patrzy. Słowem, przecudne życie.(...) A, Moje Życie, żyję trochę więcej... Jestem blisko tego, co najpiękniejsze. "
To słynne słowa Fryderyka Chopina napisane w listopadzie 1838r. do Juliana Fontany tuż po przyjeździe na Majorkę.

Dodatkowym zajęciem i pracą ludności zamieszkujących tę wyspę jest twórczość artystyczna, gdzie wyrabiane są przepiękne gadżety domowe, biżuteria, sztukateria i ceramika. Majorka słynie także ze swych kąpielisk termalnych oraz salin morskich.

Na Majorce warto zwiedzić:

Museu de la Catedral utworzone na parterze dzwonnicy znajduje się warta obejrzenia, cenna kolekcja skarbów sztuki sakralnej.
Za katedrą przy c/Mirador znajduje się z kolei skromne, ale warte obejrzenia, Museu Diocesa, a naprzeciwko niej - Palau de l'Almudaina, pałac mauretańskich władców miasta, który swój obecny kształt zawdzięcza panującemu w XIII wieku Jakubowi II.
Na tyłach katedry rozciąga się, kiedyś prawie kompletnie zniszczone, teraz olbrzymim nakładem kosztów restaurowane, stare miasto. To urokliwy labirynt wąskich uliczek z mnóstwem barokowych kościołów i setkami kawiarenek oraz restauracji.
Przy ulicy c/Portella znajduje się Museu de Mallorca dokumentujące historię miasta.Godna zwiedzenia jest również Katedra La Seu, ukończona w 1601r. - góruje nad miastem i jest jej wizytówką. Od strony morza chronią ją średniowieczne mury miasta.

Do ważniejszych zabytków należy też Basilica de Sant Francesco. Warto też udać się do Castell de Bellver - położonej na zachód od centrum miasta XIV-wiecznej, świetnie zachowanej fortecy,  z której rozciąga się przepiękny widok na panoramę miasta. Miłośnikom zwiedzania polecam również Jaskinie Smocze, pełne są stalaktytów i stalagmitów i kryją w sobie jezioro Martel - jedno z największych podwodnych jezior świata. Majorka nie jest duża, ale różnorodna. Codziennie można pojechać w inne miejsce i odkryć coś nowego.
---
https://www.luna90-podrozemarzen.blogspot.com
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz