Podzamcze Chęcińskie – atrakcje turystyczne

Podzamcze Chęcińskie – atrakcje turystyczne


Nawet niewielkie polskie wsie mogą skrywać niezwykłe zabytki. Jedną z takich miejscowości jest znajdujące się w województwie świętokrzyskim Podzamcze Chęcińskie. To ono posiada za sobą długą historię i dzisiaj jej świadectwa – piękne zabytki.
W Podzamczu Chęcińskim można miło spędzać swój czas, to świetne miejsce na wycieczkę rowerową, dostać można się tam też łatwo samochodem. Na jakie zabytki warto zwrócić tam przede wszystkim uwagę? 
Dwór obronny starostów chęcińskich.
W okresie Potopu Szwedzkiego zamek w Chęcinach nie był niestety w najlepszym stanie, dlatego też rezydujący tam starosta postanowił wnieść inną siedzibę dla siebie. Wybór padł na Podzamcze Chęcińskie, które położone było niedaleko.
Na początku XVII wieku zatem wzniesiono tam piękny barokowy dwór obronny z fosą oraz oficyną, który aż do XVIII wieku pełnił rolę siedziby tamtejszych starostów. Po tym czasie jednakże Podzamcze zaczęło podupadać i tam samo dwór – początkowo był on folwarkiem, później przebudowano go na spichlerz, rujnując niestety część jego barokowej fasady. W XX wieku był on siedzibą szkoły rolniczej. Dzisiaj to zabudowanie prywatne, więc jego zwiedzanie nie jest możliwe, niemniej jednak z zewnątrz prezentuje się on naprawdę okazale.
Rzeka w PodzamczuBarokowy ozdobny łuk triumfalny w pięknym parku. Cały dwór obronny w Podzamczu położony jest w wiekowym parku, szczególnie na uwagę zasługuje tamtejsza aleja lipowa, na którą składa się mnóstwo ponad 300-letnich drzew. Będąc w Podzamczu Chęcińskim, koniecznie warto też zwrócić uwagę na tamtejszą ozdobną bramę barokową, która podobna jest do łuku triumfalnego.
Datuje się ją na XVII wiek, prawdopodobnie powstała ona jako wyraz uznania dla Jana III Sobieskiego oraz jego zwycięstwa pod Wiedniem, jednakże inne źródła mówią, że powodem tym mogło być też przejęcie przez katolików kościoła franciszkańskiego z rąk Braci Polskich. Niezależnie od powodu jego wybudowania i tak jest ona piękna i warta uwagi. Zatem wybierając się do Podzamcza, warto zwrócić uwagę na te wyjątkowe zabytki!
Artykuł z serwisu Airstar.pl Promocja strony
Autor: podzamcze

Podziel się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Dodaj artykuł na Airstar.pl

Komentarze

  1. I to jest dowód tego, że w Polsce mamy wiele pięknych miejsc, a tego nie doceniamy...

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Co warto zobaczyć w Paryżu ?

Kornwalia - niezwykły zakątek Europy

Hawaje - Honolulu